Türk vergi hukukunda vergi affı ve 6736 sayılı Kanunun mali yönden değerlendirilmesi
Tax amnesty in Turkish tax law and financial evaluation of Law no. 6736
  1. Tez No: 593661
  2. Yazar: FATMA OVAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ GİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Vergi aflarına gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler başvurabilmektedir. Ancak vergi sistemi içinde vergi afları yarattıkları etkiler açısından tartışılan bir konu olmuştur. Vergi affı ekonomik, teknik, mali, siyasal gibi çeşitli amaçlar ile başvurulur. Bu çalışmada vergi affının mali amacı esas alınmaktadır. Tezin amacı, Türk Vergi Hukukunda vergi affına yönelik uygulamaları inceleyerek 9 Ağustos 2016 da yürürlüğe giren“6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin Kanun”özelinde vergi affı uygulamasını mali açıdan değerlendirmektir. Çalışma bulgularına dayalı olarak yapılacak değerlendirme ve öneriler gelecek vergi affı uygulamalarına yön gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Developed and developing countries can apply for tax amnesties. But within the tax system, tax amnesties have been a topic of discussion in terms of the effects they create. Tax amnesty is applied for various purposes such as economic, technical, financial and political. This study is based on the financial purpose of tax amnesty. The aim of the thesis is to evaluate tax amnesty in financial terms in the special“Law No. 6736 on restructuring of certain receivables”which came into force on 9 August 2016 by examining the applications for tax amnesty in Turkish Tax Law. Assessment and recommendations based on the study findings will guide future tax amnesty practices.