Bir devlet okulundaki öğretmenlerin tuz tüketimlerinin saptanması
Determination of salt consumption of teachers in A public school
  1. Tez No: 593660
  2. Yazar: IŞIL GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖZERSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma İstanbul'da bir devlet okulunda görev yapan öğretmenlerin tuz tüketim durumları hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla; Aralık 2018- Mart 2019 tarihleri arasında İstanbul ili Bahçelievler ilçesinde bulunan Yenibosna Fatih Ortaokulu'nda 24-63 yaş aralığındaki 66'sı kadın, 19'u erkek toplam 85 öğretmen ile gerçekleştirilmiştir. Öğretmenlerin kişisel bilgileri, sağlık durumu ve yaşam tarzları, beslenme durumları ile tuz tüketim durumlarını belirleyici dört bölümden oluşan anket formu yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Öğretmenlerin tuz tüketimlerini saptamak amacıyla üç günlük besin tüketim kayıtları alınmıştır. Araştırma sonucunda verilerin istatiksel değerlendirilmesinde SPSS 20 programı, besin tüketim kaydı verilerinin değerlendirilmesinde BEBİS programı kullanılmıştır. Bulguların değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatiksel metodlar (frekans, oran, ortalama, standart sapma), Mann-Whitney U Testi ve Kruskal-Wallis Testi kullanılmıştır. Araştırma kapsamına alınan öğretmenlerin en fazla (%75,3) iyotlu sofra tuzu (rafine) kullandıkları belirlenmiştir. Öğretmenlerin günlük ortalama sodyum tüketimi 2819,10±943,22 mg olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Determination of Salt Consumption of Teachers in a Public School The aim of this study was to find out the salt consumption status of teachers working in a public school in Istanbul; Between December 2018 and March 2019, a total of 85 teachers, 66 women and 19 men, aged between 24-63 years, took place in Yenibosna Fatih Secondary School in Bahçelievler, Istanbul. The questionnaire which consisted of four parts determining the personal information of the teachers, health status and lifestyles, nutritional status and salt consumption status was applied by face to face interview method. In order to determine the salt consumption of the teachers, three-day food consumption records were taken. As a result of the research, SPSS 20 program was used for statistical evaluation of data and BEBIS program was used for evaluation of food consumption record data. Descriptive statistical methods (frequency, ratio, mean, standard deviation), Mann-Whitney U Test and Kruskal-Wallis Test were used to evaluate the findings. It was determined that the teachers (75.3%) used iodized table salt (refined) mostly. The average daily sodium consumption of the teachers was 2819,10 ± 943,22 mg.