Onkolojide çalışan hekimlerde tıbbi sosyal çalışma açısından tükenmişlik (burnout) sendromunun araştırılması
A Medical social work investigation of burnout in the oncologists
  1. Tez No: 59369
  2. Yazar: GÜLSÜM DOLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÇAKMAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikososyal Onkoloji ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada onkolojide çalışan hekimlerin tükenmişlik düzeyleri üç farklı klinikten hekimlerin tükenmişlik düzeyleri ile karşılaştırılmış ve tükenmişlik sendromunun stresle başa çıkma stratejileriyle ilişkisi araştırılmıştır. Ayrıca tükenmişliğin engellenmesinde tıbbi sosyal çalışmanın rolüne değinilmiştir. Çalışma biri deney, üçü kontrol grubu olmak üzere ve herbiri 25 kişiden oluşan toplam dört grupla gerçekleştirilmiştir. Denekler İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji, Dahiliye, Cerrahi ile Fizik Tedavi Rehabilitasyon ve Dermatoloji kliniklerindeki hekimler arasından seçilmiştir. Gruplar yaş, cinsiyet, akademik unvan açısından eşleştirilmişlerdir. Gruplar arasında aktif hekimlik ve branşta çalışma süreleri açısından da anlamlı bir fark yoktur. Ölçekler hekimlere Bilgi Formu, Maslach Tükenmişlik Envanteri ve Stresle Başa Çıkma Ölçeği Sırasıyla verilmiş ve kendileri tarafından doldurulmuştur. Tükenmişlik sendromu açısından onkoloji diğer gruplara göre anlamlı düzeyde bir farklılık göstermemiştir. Bu durum onkolojideki hekimlerin yüksek mesleki hoşnutluk ve iş ortamı açısından diğer gruplara göre anlamlı olarak daha fazla memnuniyet bildirmeleriyle ilişkili bulunmuştur. Tükenmişlik sendromunun stresle başa çıkmayla ilişkisine bakıldığında tükenmişliğin“aktif başa çıkma”ve“planlama”ile negatif ilişkili olduğu görülmüştür. Tükenmişlik sendromunun, tüm gruplarda düşük çıkmasının bu iki etkin stratejinin kullanılmasıyla ilişkili olduğu düşünülmüştür. Tükenmişlik sendromunun engellenmesinde yeri olan tıbbi sosyal çalışmanın ve bu bilim dalı içinde hizmet veren sosyal servislerin denekler tarafından yeterince tanınmadığı görülmüştür. Tıbbi sosyal çalışma adına yapılabilecekler konusunda önerilerde bulunulmuştur. m
Özet (Çeviri)
In this study the burnout level of oncologists are compared with the physicans from three different clinics and the relation of burnout and the strategies of stress coping are investigated.The role of medical social studies in the preventing of bumout are investigated also. The study was consisted of one study and three control groups that had 25 physicians in each. The physicians were from Oncology, Internal Medicine, Surgery, Physical Treatment and Rehabilitation and Dermatology. The groups matched for age, gender and academic carier. There was no significant difference in the study years of the physicians in each group. The physicians were given information form, Maslach Burnout Inventory and Coping Strategies of Stress inventory consequently and were filled by themselves. There was no significant difference for burnout in the physicians working in oncology when compared to control groups. This was related to the more appreciation of the oncologists for job satisfaction and working places when compared to the control groups. When the relation of burnout and coping strategies of stress searched, burnout was found to be negatively related to“active coping”and“planning”. Burnout was found to be low in all groups and this was thougth to be related to these effective coping strategies. The medical social work and social services which work in this department which is new in preventing burnout syndrome are seen to be not well known between the physicians. The effect of medical social work in preventing of burnout is stressed. IV