Derin zemin karıştırma yöntemi ile iyileştirme yapılan zeminlerde taşıma gücü dağılımının belirlenmesi
Determination of carriage distribution in floors with deep soil mixing method
- Tez No: 593700
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIKA NİLAY KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasında zemin iyileştirme yöntemlerinden olan derin zemin karıştırma yöntemi ile imal edilen kolonlar ile bu kolonlar arasında kalan zeminin, taşıma gücüne katkısını incelemek amacıyla üç adet tam ölçekli yükleme deneyi yapılarak deney verileri elde edilmiştir. Arazi verilerine uygun olarak yapılan hesaplamalar ile deneylerden elde edilen sonuçlar karşılaştırılmış ve değerlerin birbiri ile uyumlu olduğu belirlenmiştir. Derin karıştırma kolonları ile iyileştirilmiş zeminlerde taşıma gücü hesabı yapılırken, yük dağılımının zemin ve DSM kolonun elastisite modülü oranına benzer şekilde dağılım gösterdiği söylenmektedir. Yapılan zemin iyileştirme tasarımlarında zeminin elastisite modülünün, kolonun elastisite modülünden çok daha küçük değerlere sahip olması sebebiyle tasarımın taşıma gücü hesaplanırken; zeminin, sistemin taşıma gücüne katkısı ihmal edilmektedir ve tüm yükün kolonlar tarafından taşındığı varsayılmaktadır. Bunun sonucunda kolonlar olması gerektiğinden daha büyük boyutlarda tasarlanmakta ve zemin iyileştirme uygulamalarının maliyetleri büyük ölçüde artmaktadır. Sahada yapılan yükleme deneylerinde görüldüğü üzere; zeminin sistemin taşıma gücüne büyük oranda katkı sağladığı gözlenmiştir. Sistem üzerinden yapılan yüklemede kolon üzerine gelen yükün, sisteme yüklenen yükten daha az olduğu tespit edilmiştir. Bu durum DSM kolon ve betonarme plak arasına dolgu yapıldığı takdirde geçerlidir. Yapılan hesaplamalar ve deney verileri ışığında; yük dağılımının, elastisite modülleri oranının aksine zemin ve DSM kolonlarının alanları oranında dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Bu çalışma ile DSM yöntemi ile iyileştirilme yapılacak zeminlerde tasarım yapılırken, taşıma gücü dağılımının zemin ve kolonun alanları oranında hesaplanması ile sistemin tasarımının daha doğru olacağı ve tasarımlarda daha ekonomik çözümler sunulabileceği belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis, three full-scale loading tests were performed and results of the tests were used to examine the contribution of the soil remaining between DSM (Deep Soil Mix) columns to the bearing capacity of the stabilized base. The results obtained from the experiments and the calculations made in accordance with the field data were compared and the results were found to be consistent with each other. It is assumed that Load distribution of the stabilized soil with DSM method shows similar behavior with the ratio of the Elasticity Modulus of the soil and DSM Columns. Since Elasticity Modulus of the soil has a lot fewer than Elasticity Modulus of the DSM columns, the load capacity of the soil is neglected during calculations of the Deep Soil Mixing Design and it is assumed that all load is carried by DSM columns. As a result of these assumptions, DSM columns are designed with larger dimensions as those could not be and DSM Projects costs much more expensive than should be. As it is shown on the loading test results, soil have significant effect on the bearing capacity of the DSM system. During loading test, it was observed that the load carried by DSM column is lower than the load carried by soil. This condition is valid provided that filler material is added between DSM Column and reinforced concrete block. In the light of performed calculations and loading test results in this thesis, it is concluded that load distribution is proportionally effected with the ratio of the cross section area of the soil and DSM columns contrary to the ratio of elasticity module of the materials. In this study, it is determined that Deep Soil Mixing projects which are designed with Load Distribution calculations that are performed in accordance with the ratio of the cross-section areas of the Soil and DSM Columns will be more accurate and will be more economic solutions for constructions.