Alan ölçme konusunu 5. sınıf matematik ders kitabından çalışan öğrencilerin okuma stillerinin incelenmesi
Investigation of students' reading text related measurement topics in the 5th grade mathematics textbook
- Tez No: 593701
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERİÇ ÖZGELDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, alan ölçme konusunu ortaokul 5. sınıf matematik ders kitabından kendi kendine öğrenmeye çalışan öğrencilerin okuma stilleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışma 2018-2019 öğretim yılında öğrenim gören on 5. sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Öğrencilerin okuma stilleri kapsam, bağlantı, odak ve performans boyutlarıyla incelenmiş, hangi okuma stiline sahip oldukları belirlenmiştir. Sınıflandırmada Berger'in (2019) güçlü bağlantılarla okuma, güçlü bağlantılara yakın okuma, tarama, gözden geçirme ve kaçınma okuma stilleri kullanılmıştır. Çalışmanın verileri gözlem ve öğrencilerle yapılan görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Bu çalışmada tüm okuma stilleri öğrencilerin örnekleriyle açıklanmıştır. güçlü bağlantılar kuran öğrenciler, gözden geçirme, tarama ve kaçınan okuma stiline sahip öğrencilere göre i) metni daha iyi okumakta ii) daha fazla bağlantı kurmakta (önceki ve diğer dersle olan bağlantılar), iii) metne daha çok odaklanmakta, iv) alıştırmalara daha fazla doğru yanıt vermektedir. Farklı okuma stillerine sahip öğrencilerin öğrenme ve okuma deneyimleri incelendiğinde matematik ders kitaplarının okuma stillerine uygun seçilmesinin öğretmene ders işlerken öğrenciye ödev ve konu tekrarı yaparken büyük kolaylık sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to determine the reading styles of the students who were trying to learn the topic of the area of measurement in the 5th grade mathematics textbook by themselves. This study was conducted with ten 5th grade students studying in the 2018-2019 academic year. The reading styles of the students were examined in terms of scope, connection, focus and performance dimensions and it was determined which reading style they had. Berger's reading styles (2019) (i.e., strong reading, close to strong reading, screening, review and avoidance) were used in the classification. The data of the study was collected through observations and interviews with students. The findings of the study showed that students who had strong connection reading styles read the text better, make more connections (links to previous and other courses), focus more on the text, more accurate exercises responds. When the learning and reading experiences of the students with different reading styles were examined, it was thought that selecting the math textbooks in accordance with the reading styles would provide great convenience for the teacher while doing homework and repeating the subject.