Hız-algılayıcısız asenkron motor kontrolü için modele uyarlamalı sistem yaklaşımlarının karşılaştırılması
The comparison of model reference adaptive system approachs for speed-sensorless control of induction motor
  1. Tez No: 593710
  2. Yazar: İLTERİŞ ALP ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BARUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez kapsamında, basit ve sağlam yapıları, kolay üretilebilmeleri ve bakım gerektirmemeleri vb. üstünlükleri nedeniyle endüstride yaygın olarak kullanılan asenkron motorların (ASM'lerin) yüksek başarımlı hız-algılayıcısız kontrolünde kullanılan modele uyarlamalı sistemler (MUS) ile rotor hızı kestirimleri gerçekleştirilmiştir. İlk olarak ASM'ye ait dinamik model elde edilerek ASM'nin yüksek başarımlı kontrol yöntemlerinden olan doğrudan vektör kontrol (DVK), hız-algılayıcılı olarak benzetim ortamında gerçekleştirilmiştir. Daha sonra, literatüde mevcut olan rotor akısı, zıt elektromotor kuvveti, reaktif güç ve stator akımı temelli MUS yöntemleri doğrudan vektör kontrol sistemine dahil edilerek benzetim ortamında ve dSPACE 1104 kontrolör kartı kullanılarak gerçek-zamanlı olarak gerçeklenmiştir. Son olarak, tasarlanan MUS tabanlı hız-algılayıcısız yöntemlerin başarımları, stator direnci, rotor direnci ve yük momentindeki değişimler altında test edilmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the estimations of rotor speed are performed by model reference adaptive systems (MRAS) used in high performance speed-sensorless control of induction motors (IMs), which are commonly utilized in industry due to simple and robust structures, easy to produce and maintenance-free, and so on. Firstly, obtaining the dynamic model of IM, direct vector control (DVC), which is one of the high performance control methods of IM, is realized by the utilization of speed-sensor in simulation. Next, rotor flux, back electromotive force, reactive power, and stator current based MRAS methods available in the literature are implemented in the simulation by directly including them to the DVC system and in the real-time by the utilization of dSPACE 1104 controller board. Thus, the high performance speed-sensorless control systems of IMs are obtained. Finally, the performances of the realized MRAS-based speed-sensorless methods are tested and compared under variations in stator resistance, rotor resistance and load torque.