Elektronik ticaret'in 4857 sayılı İş Kanununa yansımaları ve güncel konular
Electronic commerce's reflections in 4857 working law and current issues
- Tez No: 593709
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Teknolojinin çok hızlı bir şekilde ilerlemesine paralel olarak e-ticaret son derece hızlı gelişmiş ve yaygınlaşmıştır. Elektronik ticaret (bundan böyle e-ticaret olarak geçecektir) işletmelerinde müşteri siparişini vermesinden itibaren ürünün kargolanmasına kadar çok hızlı bir süreç yaşanmaktadır. Bu sürecin eksiksiz yaşanması için güçlü ve sistemli bir çalışma planı ve çalışanlar gerekmektedir. E-ticaret işletmelerinde çalışan işgörenlerin çalışma standartları ve ücretleri de bu noktada önem arz etmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde; 1475 sayılı eski iş kanunu ve 4857 sayılı iş kanunu arasındaki farkları esnek çalışma kavramı ile ilişkilendirilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde; e-ticaretin ortaya çıkışıyla gelişen e-ticaret türleri hakkında teorik bilgiler ortaya konmuştur. Çalışmanın son bölümünde ise; e- ticaret'in 4857 sayılı İş Kanununa yansımalarını ve yasanın güncel konularla birlikte uygulanıp uygulanmadığı konusu incelenerek literatür taraması yapılmıştır ve mevzuatın e-ticaretin gerisinden geldiği sonuca varılmıştır. Anahtar kelime: internet, yasa, e-ticaret, depo, işgören, işveren
Özet (Çeviri)
In parallel with the rapid advancement of technology, e-commerce has developed and expanded extremely rapidly. Electronic commerce (hereinafter referred to as e-commerce) is a very fast process, from ordering the customer to shipping the product. This process requires a strong and systematic work plan and employees. Working standards and wages of employees working in e-commerce enterprises are also important at this point. In the first part of the study; The differences between the former Labor Law No. 1475 and the Labor Law No. 4857 are associated with the concept of flexible work. In the second part of the study; The theoretical knowledge about the types of e-commerce that emerged with the emergence of e-commerce has been introduced. In the last part of the study; The literature review was conducted by examining the reflections of e-commerce on the Labor Law No. 4857 and whether the law was applied together with the current issues and the literature was searched and it was concluded that the legislation was behind the e-commerce. Keyword: internet, law, e-commerce, procurement, employee, employer