İkdam Gazetesi'nin 1917 yılı nüshalarında Rusya'nın durumu ile ilgili haberler
News About Russia Published in Ikdam Newspaper in 1917
  1. Tez No: 593730
  2. Yazar: VEDAT ŞAFAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBAHAT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Rusya'da Çarlık Döneminin son zamanları tüm toplumu etkileyen bir kaos ve yıkımı beraberinde getirmiştir. 1917 Rus Devrimi bir anda oluşmamıştır. Belirli siyasi ve ekonomik krizlerin sonrasında gerçekleşmiştir. Tez çalışması doğrultusunda birinci bölümde 17. yüzyıldan 1917 yılına kadar yaşanan zaman diliminde Rus Çarlığında iktidarı elinde bulunduran Romanov hanedanlığının durumu ele alınmıştır. Rusya'da Maksist hareketin ortaya çıkışı, 1905 ihtilali, Duma Meclisinin kuruluşu ve Rus siyasi tarihindeki yeri, Birinci Dünya Savaşı esnasında Rusya'da yaşanan gelişmeler çalışılmıştır. Birinci bölümde 1917 yılında yaşanan olayların tarihsel dayanakları aktarılmış ve bunun sonucunda Ekim ihtilalinin gerçekleştiği 1917 yılında Rusya'da yaşanan gelişmeler ay – ay çeşitli kaynaklardan araştırılarak tez çalışmasına dâhil edilmiştir. İkinci bölümde ise tezin ana konusu olan 1917 yılında İkdam Gazetesinde yayımlanmış, Rusya ile ilgili haberler transkribe edilmiştir. İkinci bölümde transkribe edilen haberleri değerlendirmek açısından birinci bölümdeki çalışma döneme ışık tutumaktadır. İkinci bölümde transkribe edilen haberlerde Rusya'da Çarlığın tavsiyesi sonrasında başa geçen geçici hükümetin izlediği siyaset, ihtilalcilerin kendi aralarındaki ihtilaf, Rusya'da gerçekleştirilen kongreler, iç karışıklıklar, Rusya'dan gelen ihtilal haberleri, Birinci Dünya Savaşı ile ilgili haberler mevcuttur.
Özet (Çeviri)
The last days of the Tsarist regime in Russia brought chaas and destruction affecting the whole society. The Russian revolution in 1917 didn't came true in a while. It came true following the some certain political and economical crisis. In thesis study in the first section, the circumstance of Romanov dynasty which had the power of goverment in Tsarist Russia, from 17th century to 1917 was approached. Also, the appearance of Marxist movement in Russia, 1905 coup d'etat, the joundation of Duma assembyle and it's position in Russian Political history, the development that ttok place in Russia during the first world war. In the first section the historical grounds of the events which occured in 1917 were conveyed. As a result, the developments having occured in Russia in the time October revolution occured were included into a thesis study by means of monthly research. In the second section main topic was published in 1917 in the newspapoer İkdam. The news about Russia was transcribed. The news transcribed in the second section was a light to the working time mentioned in the first section. In the second section in the news that was transcribed; the political issves approached by the goverment which took the control following the recommendation of Tsarist Russia, the controversy between the in surgents, the congress having taken place in Russia, internal disturbances, the news about the coup d'etat in Russia and the first World war are available.