Tüketim toplumu ve su
Consumer society and water
- Tez No: 593729
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YİĞİTBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Çevre Mühendisliği, Public Administration, Sociology, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yeryüzünde yaşamın oluşumu ve devamlılığını sağlayan en önemli unsur olan su kaynakları günümüzde birçok çevresel baskı ile karşı karşıya kalmış durumdadır. Bu baskıların temelinde yatan sebep kapitalizmin etkisi ile toplumların içinde yaşadıkları kültürlerin değişmesi ve nihayetinde tüketim toplum yapılarına ulaşmış olmalarıdır. Günümüz tüketim toplumlarında insanoğlunun yaptığı tüketim fiziksel gereksinimlerinin giderilmesi amacıyla yapılan bir eylemden ziyade, psikolojik, sosyal ve toplumsal gereksinimlerini de içeren bir sürece dönüşmüştür. Çalışma kapsamında, tüketim toplumlarının oluşum süreçleri ortaya konularak, kapitalizm ile çevre sistemlerinin işleyiş biçimleri arasındaki temel farklılıklar araştırılmıştır. Mevcut kapitalist sistem ve tüketim toplum yapılarının etkisi ile gezegenin doğal kaynaklarının kapasitelerinin ne kadarlık bir kısmının aşıldığını ortaya koymaya yönelik olarak“Gezegenel Sınırlar”çalışmasından yararlanılırken, tüketim ile su arasındaki etkileşim ortaya koymaya yönelik olarak ise“su ayak izi”çalışmalarından faydalanılmıştır. Çalışmanın temel amacını ise kaynakların sınırlı olduğu bir dünyada mevcut ekonomik ve toplumsal düzenin devam ettirilmesi halinde su kaynaklarının miktar, kalite ve tür çeşitliliği bakımından sürdürülebilirliğinin mümkün olmadığının ortaya konulması oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Water resources which is the most important and vital component of generation, creation and sustainability of life have been under numerous environmental pressure lately. The main cause of this various pressure is the cultural change of societies with the effect of capitalism which in the end have turned into a gigantic consumption society. Within the contemporary consumption society the consumption itself is not only an act of fulfillment of physical requirements but also a process of psychological, social and communal needs. Within the context of this dissertation, it has been stated the formation processes of consumption society and through this view the research has focused on main operative differences between capitalism and environmental systems. In order to reveal how much of the capacity of planet's natural resources has been exceeded“The Planetary Boundaries”and in order to state the interaction between water and consumption“The Water Footprint”have been the key sources of this study. The main objective and cause of this study is to express that in a world where the natural resources are certainly limited the water resources are not sustainable in terms of volume, quality and the diversity of genre with the current economic and social system.