Kur'an'da 'Esatiru'l evvelin' kavramı ve epistemolojik değeri
The concept of esatiru'l-awwalin in the Quran and its epistemological value
  1. Tez No: 593812
  2. Yazar: ABDULLAH SERTKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çalışmamızda, Kur'an'ın dokuz sûresinde söz konusu edilen“Esatiru'l Evvelin”kavramının sözlük ve terim anlamlarının tespit edilmesi yanında, bu kavramın kullanım bağlamları üzerinde durulmaktadır. Kelam ilminin ana konuları olan ve dinin temel esasları konumundaki tevhit, nübüvvet ve ahiret hakkında müşrikler tarafından yapılan itiraz ve ithamların kök nedenleri araştırılarak bunlara ilişkin verilerin analizi yapılmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda, müşrikler tarafından Hz. Muhammed'e (sav) yapılan itiraz ve ithamlarının temelinde; cahiliye Araplarının Esatiru'l Evvelin kültürü başta olmak üzere siyasal, ekonomik ve sosyal nedenler olduğu düşünülmektedir. Araştırmamızda esatiru'l evvelin kavramı kapsamında Kur'an'a ve Hz. Peygamber'e yapılan itham ve itirazların sosyo-kültürel, sosyo-politik, sosyo-ekonomik ve sosyo-teolojik gerçeklerin yer aldığı anlaşılmaktadır. Geçmiş milletlere ait anlatıları ifade eden esatir kavramı ile vahiy kavramının epistemolojik ve teolojik değeri tespit edilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our study, besides the determination of the dictionary and term meanings of the concept of esatiru'l-awwalin mentioned in the 9th Sura of the Qur'an, the usage contexts of this concept are emphasized. The root causes of the objections and accusations made by Mecca pagan about monotheism, prophethood and the hereafter, which are the main subjects of theology of Kalam and which are the basic principles of religion, are investigated and the data related to them are analyzed. As a result of the research, by Mecca pagan, On the basis of the objections and accusations against Prophet Muhammad, The Arabs of the ignorance are thought to be political, economic and social reasons, especially the culture of esatiru'l-awwalin. In our research, the concept of esatiru'l-awwalin in the Qur'an and Prophet Muhammad. It is understood that the accusations and objections to the Prophet included socio-cultural, socio-political, socio-economic and socio-theological realities. It is tried to determine the epistemological and theological value of the concept of revelation and the concept of esatiru'l-awwalin, which expresses the narratives of pastnations.