Kur'ân'da 'esâtîru'l-evvelîn' ifadesinin yer aldığı âyetler
Verses in the Qur'an that refer to 'esâtîru'l-evvelîn'
- Tez No: 869197
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kur'ân insanoğlunun erişemeyeceği derecede yüksek bir üslupla ve icazla inmiştir. Bu nedenle, cahiliye Arabı, kendi döneminde belagat kemal noktasında olmasından dolayı Kur'ân'daki üsluba yabancı olmadıkları için anlamakta güçlük yaşamıyorlardı. Kur'ân inanan inanmayan herkesi tesiri altında bırakmasına rağmen, kendilerince çeşitli inkar sebeplerine dayanarak inanmak istemeyenler, Kur'ân ayetlerine sihir, şiir, kehanet, esâtir gibi ithamlar edip insanları Kur'ân'dan uzak tutmaya onu dinlemelerine engel olmaya çalışmışlardır. Bu bağlamda Kur'an ayetleri ve Kur'an kıssaları hakkında birtakım iddialar ortaya atmışlardır. Kur'ân'ı Hz. Peygamber'in (s.a.v) yazdığı/yazdırdığı, Kur'ân'ın önceki dinlerden/kitaplardan derlendiği, Kur'an'ın bir benzerinin getirilebileceği, ahiret gününün (ölümden sonra tekrar dirilişin) olmadığı gibi birtakım iddialar mevcuttur. Bu iddialara genel olarak bakıldığında“esâtîru'l-evvelîn”ibaresiyle bağlantılı olarak ayetlerde yer aldığı görülmüştür. Bu çalışmada, Kur'ân-ı Kerîm'de kişi veya kişiler tarafından farklı konulardan dolayı bir iddia olarak ortaya atılan“esâtîru'l-evvelîn”ifadesinin yer aldığı dokuz ayet tefsir edilmekte ve“esâtîru'l-evvelîn”bağlamında değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Qur'an was revealed in a high style and inaccessible to human beings. For this reason, they did not have difficulty in understanding because they were not strangers to the style in the Qur'an because it was at the point of eloquence during its time. Although the Qur'an has left everyone who believes and does not believe under its influence, those who do not want to believe based on various reasons of denial have tried to prevent them from listening to the Qur'an by accusing the verses of the Qur'an such as magic, poetry, prophecy, Novel and keeping people away from the Qur'an. In this context, they have made some claims about the verses of the Qur'an and the stories of the Qur'an. The Qur'an is There are some claims that the Hz,Prophet (pbuh) wrote/written, that the Qur'an was compiled from previous religions/books, that a similar Qur'an can be brought, that there is no Day of Resurrection (resurrection after death). When we look at these claims in general, it has been seen that it is included in the verses in connection with the phrase 'esâtîru'l-evvelîn'. In this study, the nine verses containing the expression“esâtîru'l-evvelîn”, which is put forward by the person or persons in the Qur'an as a claim due to different subjects, are interpreted in various aspects and evaluated in the context of 'esâtîru'l-evvelîn'.