Türkiye'de doğal olarak yayılış gösteren bazı Poa l. taksonlarının polen morfolojisi
Pollen morphology of some Poa taxa in Turkey
- Tez No: 593817
- Danışmanlar: PROF. DR. EVREN CABİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye'de yayılış gösteren Poa cinsinin 12 taksonu Işık mikroskobu ve Taramalı Elektron Mikroskobu yardımıyla palinolojik açıdan incelenmiştir. Ayrıca bu tez ile birlikte Poa cinsinin polen morfolojisi ortaya konmuştur. Palinolojik özelliklere dayalı veri matriksi kullanılarak, bu verilerin sistematik açıdan önemli olup olmadığını, ya da seksiyonel anlamda bir gruplaşmanın var olup olmadığının tespiti amacıyla kümeleme analizi gerçekleştirilmiştir. Polen ekzin yüzey ornamentasyonlarının ayrımlarının daha net yapılması adına, görüntü işleme programları ile polen yüzeyleri sınıflandırılmıştır. Tez çalışmasında polen morfolojisi belirlenen 12 Poa taksonunun polen tipi, monoporate olarak belirlenmiştir. P. trivialis taksonunun polen şekli Subprolate iken diğer taksonların polen şekli ise Prolate-Spheroidal şeklinde belirlenmiştir. Ekzin kalınlığı ise 1,43-2,01 µm arasında olduğu tespit edilmiştir. Porus şekli, çalışılan tüm Poa taksonlarında Prolate-Spheroidal olduğu görülmüştür. Poruslar operculumlu olup, annulus çapı ise 4,10-5,23 µm arasındadır. Sonuç olarak, SEM görüntülerinde belirlenen ornamentasyon tiplerinin araştırılan taksonlar arasında ayırt edici bir karakter olduğu saptanmış, ancak elde edilen dendogramda seksiyonel bir ayrımda kullanılamayacağı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
12 taxa of the genus Poa which distributed in Turkey were examined palynologically with light microscope and scanning electron microscope. In addition to this thesis, the pollen morphology of the genus Poa has been revealed. Clustering analysis was performed with the data matrix based on palynological features to determine whether these data were systematically important or whether there was a grouping in the sections. Pollen surfaces are categorized with image processing programs to distinguish of pollen exine surface ornamentation. In this thesis, pollen types of 12 taxa genus Poa were determined as Monoporate. The pollen shape of P. trivialis was Subprolate while the pollen shape of other taxa was determined as Prolate-Spheroidal. The thickness of the exine was determined between 1,43-2,01 µm. The porus shape was observed as Prolate-Spheroidal in 12 Poa taxa. The poruses have operculum and the annulus diameter is between 4,10-5,23 µm. As a result, we were found that the types of ornamentation were a distinctive character among the studied taxa. But exine ornamentation types can not be used in sectional distinction as a result of UPGMA dendrogram.