Sosyal çalışma açısından kanserin aile içinde yarattığı sorun alanlarının belirlenmesi ve sosyal desteğin gerçekleşmesinde etkili unsurlar
According to the social work the identification of the problem fields caused by cancer in family and the effective elements in turning aut to be true the social support
  1. Tez No: 59383
  2. Yazar: HATİCE ATLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEDAT ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
109 VI. ÖZET Bugün artık teşhis ve tedavisinde önemli adımlar atılan ve tedavisi mümkün kronik bir hastalık olarak görünen kanser; hastayı ve ailesini önemli ölçüde etkile mektedir. Uzun süren teşhis ve tedavi sürecinin olumsuz yanlannın hasta üzerindeki etkilerinin en aza indirgenmesinde aile bireylerine önemli görevler düşmekte ve onlann bu sorumluluklannı yerine getirebilmelerinde daha güçlü kılınmalan ve za man zaman ortaya çıkan sorun alanları açısından profesyonel meslekî yardımlar al maları gerekmektedir. Kanserli hasta ve ailelerinin, hastalığın teşhis ve tedavi sürecinden nasıl etkilendikleri ve hangi işlevlerini sağlıklı olarak yerine getiremedikleri, ne derece sosyal destek algıladıktan ayrıca aileden algılanan sosyal desteğin aile işlevlerin den etkilenip etkilenmediği incelenerek, teşhis konulalı en fazla üç yıl olmuş tip II diyabetli hasta ailesinin puanları ile karşılaştırılarak, bu iki farklı hastalığın aile için de yarattığı sorun alanlarının görülmesi amaçlanmıştır. Araştırmamızda; hastalara Yan Yapılandırılmış Görüşme Formu, Aile Değer lendirme Ölçeği. Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, eş ve çocuklara da Aile Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Veriler Excel bilgisayar programı ile değerlendirilmiş; yüzdeleme eşleştiril miş seriler için kullanılan t testi ve korelasyon analiz yöntemleri kullanılmıştır. Problem Çözme, iletişim. Roller. Duygusal Tepki Verebilme,. Gereken ilgiyi Gösterme, Davranış Kontrolü ve Genel Fonksiyonlar gibi aile işlevleri açısından; kanserli hasta ailelerinin Roller. Duygusal Tepki Verebilme, Gereken İlgiyi Göster me işlevlerinde sağlıksızlık gösterdiği özellikle Roller işlevi açısından kanserin et kisiyle aile içinde sorun alanı oluştuğu görülmüştür (istatistiksel açıdan anlamlıdır).Gereken İlgiyi Gösterme işlevi açısından da hem diyabetli hem de kanserli hasta ailelerinde sorun alanı tespit edilmiştir. Her iki grupta da aile üyeleri birbirle rine yeterince sevgi, ilgi ve bakım gösterememektedir. Sosyal Destek Algılaması açısından kanserli hastaların puanlarının diyabetli hastalara göre daha yüksek olduğu (istatistiksel açıdan anlamlı değil) görülmüştür. Özel bir insan, arkadaş, aileden oluşan destek kaynaklan açısından algılanan sos yal desteğe bakıldığında; kanserli bayan hastalann aileden algıladıkları. destek düzeyi, diyabetli bayan hastalara göre daha düşük olarak bulgulanmıştır (İstatistiksel Açıdan anlamlı). Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeğinin, aile alt ölçeği ile Aile De ğerlendirme Ölçeğinin 7 alt ölçek puanlarının korelasyonlarına baktığımızda an lamlı düzeyde negatif yönde bir ilişki saptanmıştır. Bu durum aile işlevlerinin, aile den algılanan sosyal destek düzeyini etkilediğini göstermektedir. Genel olarak baktığımızda; kanserli hastalann ailelerinin, teşhis ve tedavi süreci içerisinde, aile işlevleri açısından özellikle Roiler boyutunda hastalıktan o- lumsuz yönde etkilendikleri, sosyal destek algılama düzeylerinin yüksek olduğu, fakat kanserli bayan hastalann diyabetli bayan hastalara nazaran daha düşük aile desteği algıladıkları, aile içinde ortaya çıkan sorun alanlarının sosyal destek algı lama düzeyini düşürdüğü araştırma sonuçlan olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today the diagnosis and the treatment of cancer which has negative effect on the patient and his family, has been developed to a great extent. The family member has an important role in reducing the negative effects of diagnosis and treatment process that lasts quite a long time. For this reason the family members should be psychologically very strong and they should apply for professional help when it is necassary In this study, the psychosocial effects of diagnosis and treatment on the patient and his family, what kind of family functions they could not perform appropriately, how they perceive the social support, whether the family functions has any effect on the perceived support from the family, have been studied and the findings compared to those of the patients with Type II Diabetes. In our study we applied semi structured interview from. Family Assessment Device and Multidimensional Scale (Perceived Social Support) to our patients and Family Assessment Device to family members. In general, our findings show that during the diagnosis and treatment process, the family functions, especially family roles of the cancer patient and their families has been negatively effected. A second finding was that the cancer patients perception of the social sopport are high. However the female cancer patients perceive family supportas low when compared to the female patient with diabetes. Moreover the problems in with the family lowers the perception of social support.