Protein kinaz C inhibitörlerinin kanser kemoprevensiyonundaki yeri
Cancer chemopreventive effect of protein kinase C inhibitors
- Tez No: 59384
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM BADUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Hücre çoğalması ve transformasyonu gibi olaylara etki eden büyüme faktörleri ve onkogenlerin işlevine aracılık eden hücrelerarası sinyalleşme sistemleri, premalign hücrelerin invaziv bir kansere dönüşmesini önlemeyi amaçlayan kemopreventif ajanların geliştirilmesi için potansiyel hedefler sunmaktadır. Tümör promoter TPA için hücredeki en önemli reseptör PKC enzimidir.ODC indüksiyonunda ve deri tümörlerinin promosyonunda TPA sinyalleşmesinin rolünü ortaya koymak üzere ve her birinin kemopreventif potansiyelini belirlemek amacıyla Ca2+'a bağımlı PKC aktivitesini inlıibe ettiği bilinen bir seri inhibitor madde kullanıldı. Bu inhibitörlerin Ca:~'a bağımlı olan ve Ca2+'a bağımlı lmayan PKC aktivitesini %50 oranında inhibe ettiği konsantrasyon (IC.so): sfîngozin ve trifloperazin içini OOjiM; klomifen ve klorpromazin için 0.3^ıM; gosipol için İmM ve kremofor için >lmM idi. Klorpromazin, sfîngozin ve gosipolTPA ile birlikte CD-1 farelerin derisine uygulandığında ODC indüksiyonunu %90rm üzerinde bir etkinlikle baskıladığı görüldü.PKC inlıibitörlerinden trifloperazin ve kremofor TPA'ya bağlı ODC aktivitesini %75 ve %65 baskılarken, klomifen sadece °o29 oranmda etki gösterdi. CD-1 farelerde deri tümörleri inisiyasyon-promosyon (DMBA-TPA) protokolü ile oluştııruldu.PKC iıılıibitörleri bu protokolde TPA ile birlikte promosyon süresi boyunca lumol olarak uygulandı. 20.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The intracellular signalling pathways that mediate the effects of growth factors and oncogenes on cell growth and transformation offer potential targets for the development of chemopreventive agents that prevent the progression of premalignant cells to invasive cancer. PKC is a major receptor for the mouse skin rumor promoter TPA. In order to elucidate the role of PKC activation in TPA signalling of ODC induction and skin tumor promotion and to determine whether they have any chemopreventive potential we searched the effects on these processes of several structurally unrelated compaunds known to inhibit Ca2+ dependent PKC activity. The concentrations of these inhibitors needed to inhibit both Ca2+ dependent and Ca2+ independent mouse brain PKC activity by %50 (IC50) were (in order of decreasing potency): sphingosine and trifluoperazine, 100 jiM; clomiphene and chlorpromazine, 0.3 mM; gossypol 1 ıııM and cremophor >1 mM. Application of chlorpromazine, sphingozine and gossypol in conjunction with TPA to the skin of female CD-I mice inhibited the induction of soluble mouse epidermal ODC activity by over 90%. PKC inhibitors trifluoperazine and cremophor inhibited TPA induced ODC activity by 75-65 %, while clomiphene inhibited it by only 29%. Mouse skin tumors in female CD-I mice were elicited by the initiation-promotion protocol (DMBA-TPA). The PKC inhibitor (Ijimol) was applied in conjunction with twice weekly applications of TPA to mouse skin.