Sosyal medya kullanıcısı seçmenlerin siyasal pazarlamaya yönelik tutumlarının seçmen bağı ve davranışı üzerindeki etkileri: Seçmen tatmini ve sadakatinin aracılık rolü
The effects of social media user attitudes towards political marketing on voter bond and behavior : The mediating role of voter satisfaction and loyalty
- Tez No: 593858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENES EMRE BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Son yıllarda, siyasi partiler, rakiplerine karşı rekabet avantajı sağlamak için pazarlama biliminden büyük ölçüde yararlanmaktadırlar. Günümüz pazarlama biliminde, yaşanan teknolojik ilerlemelere paralel olarak, sanal ortamlarda uygulanan birçok yeni yaklaşımın ortaya çıktığı görülmektedir. Pazarlamada ortaya çıkan yeni yaklaşımlar ise yoğunluklu olarak sosyal medya mecralarına yönelik olarak gelişmektedir. Bunun nedeni, toplumun önemli bir oranının sosyal medya mecralarında çok fazla zaman geçirmeleri ve birbirleriyle bu mecralarda etkileşime girmeleridir. Sosyal medya tabanlı siyasal pazarlama uygulamaları ile özellikle aktif sosyal medya kullanıcısı seçmenler hedef alınmakta ve bu seçmenlerle etkileşime girilerek ikna edilmeleri hedeflenmektedir. Ancak literatürdeki çalışmalar incelendiğinde sosyal medya kullanıcısı seçmenlerin davranışları üzerinde etkili olan faktörlerin yeterince incelenmediği görülmektedir. Bu durum literatürde önemli bir boşluk oluşturmaktadır. Literatürdeki bu önemli boşluğu doldurabilmek hedefiyle çalışmanın temel amacı, aktif sosyal medya kullanıcısı seçmenlerin siyasal pazarlamaya yönelik tutumlarının seçmen bağı oluşturulması üzerinde, seçmen bağının ise seçmen davranışı üzerinde etkili olup olmadığının, seçmen tatmini ve seçmen sadakati açılarından incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, geliştirilen hipotezlerin test edilmesinde ihtiyaç duyulan veriler, Erzurum ilinde ikamet eden ve aktif sosyal medya kullanıcısı 400 seçmen üzerinde anket uygulanarak temin edilmiştir. Geliştirilen hipotezleri test etmek için elde edilen verilere, hiyerarşik regresyon analizi uygulanarak, aracılık testleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda, sosyal medya kullanıcısı seçmenlerin siyasal pazarlamaya yönelik tutumlarının seçmen bağı oluşturulması üzerinde etkili olduğu, seçmen bağının ise seçmen davranışlarını etkilediği tespit edilmiştir. Son olarak, seçmen bağının seçmen davranışları üzerindeki etkisinde, seçmen tatmini ve seçmen sadakatinin aracılık rollerinin oldukları sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
In recent years, political parties have been making great use of marketing science to gain a competitive advantage over their competitors. In today's marketing science, it is observed that many new approaches applied in virtual environments have emerged in parallel with the technological advances experienced. New approaches emerging in marketing are developing intensively towards social media . This is because a significant proportion of society spend a lot of time in social media channels and interact with each other in those channels. Social media-based political marketing practices specifically target voters who are active social media users and they are targeted to interact with and be persuaded. But when studies in the literature are examined, it appears that the factors that influence the behavior of social media users voters are not adequately studied. This situation constitutes a significant gap in the literature. In order to fill this important gap in the literature, the main aim of the study is to examine whether the attitudes of active social media users towards political marketing have an impact on voter engagement and whether voter engagement has an impact on voter behavior, voter satisfaction and voter loyalty. For this purpose, the data needed to test the hypotheses developed were obtained by conducting surveys on 400 voters residing in Erzurum province and active social media users. In order to test the developed hypotheses, the data obtained by using hierarchical regression analysis were mediated tests. The research found that the attitudes of social media users towards political marketing had an effect on voter engagement, while voter engagement had an effect on voter behaviour. Finally, it was concluded that voter satisfaction and voter loyalty mediated roles in the impact of voter bonding on voter behavior