Optimal power control, scheduling and energy harvesting for wireless networked control systems
Kablosuz ağ tabanlı kontrol sistemlerinde optimum güç kontrolü, enerji hasatlama ve çizelgeleme
- Tez No: 593900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM ÇÖLERİ ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kablosuz ağ tabanlı kontrol sistemleri (WNCS'ler) için haberleşme sistemi tasarımı, sınırlı batarya kaynaklarına ve paket hataları ve gecikmeler gibi kablosuz ağa ait ideal olmayan koşullara rağmen sıkı zamanlama, güvenilirlik ve batarya ömrü garantisi gerektirmektedir. Bu tezde, radyo frekanslı (RF) enerji hasatlama paradigması, literatürde ilk defa WNCS çerçevesine uygulanmaktadır. Bu kapsamda periyodiklik, gecikme ve güvenilirlik gereksinimleri kapsamında maksimum düzeyde uyarlanabilirlik sağlamak amacıyla optimum güç kontrolü, enerji hasatlama ve çizelgeleme sorunu incelenmektedir. Ayrıca, güç dağılımı probleminin en iyilik bağlamında çizelgeleme probleminden ayrı olduğu gösterilmekte ve optimum güç kontrolü için tam ifade ortaya konmaktadır. Daha sonra çizelgeleme problemi, tam sayı karışık doğrusal programlama (MILP) problemi olarak formüle edilmektedir ve bu problemin NP-Hard olduğu ortaya çıkarılmaktadır. Çizelgeleme için, enerji hasatlama gereksinimleri bulunan sensör düğümlerinin zaman birimleri üzerinde ve sıralama bağımlı kurulum süreleri bulunan işlerin özdeş makineler üzerinde çizelgelenmesi arasındaki paralelliği temel alan polinom zamanlı buluşsal algoritmalar önerilmektedir. İlgili buluşsal yöntemlerin performansı için en kötü teorik durum sınırı ortaya konulmaktadır. Kapsamlı simülasyonlar aracılığıyla, öne sürülen algoritmaların uyarlanabilirlik, gecikme ve ortalama çalışma süresi açısından optimuma yakın düzeyde ve En Erken Tamamlanma Zamanı (EDF) algoritmasından daha iyi sonuç verdiği gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Communication system design for wireless networked control systems (WNCSs) requires strict timing, reliability and lifetime guarantees despite limited battery resources and the non-idealities introduced by wireless networking such as packet errors and delays. In this thesis, we introduce radio frequency (RF) energy harvesting paradigm into WNCS framework for the first time in the literature. We study the optimal power control, energy harvesting and scheduling problem with the objective of providing maximum level of adaptivity under periodicity, delay and reliability requirements. We show that the power allocation problem is separable from the scheduling problem at optimality and provide the exact expression for optimal power control. The scheduling problem is then formulated as a mixed integer linear programming (MILP) problem and proven to be NP-Hard. For the scheduling, we propose polynomial-time heuristic algorithms motivated by the analogy between scheduling sensor nodes with energy harvesting requirements over time units and jobs with sequence dependent setup times on identical machines. We prove the theoretical worst-case bound for the performance of these heuristics. We show via extensive simulations that the proposed algorithms perform close-to-optimal and significantly better than Earliest Deadline First (EDF) algorithm in terms of adaptivity, delay and average runtime.