Managing oil price risks in the context of sovereign wealth funds case: Kazakhstan
Ulusal varlık fonları açısından petrol fiyatları risklerinin yönetilmesi Kazakistan vak'a çalışması
- Tez No: 593957
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHİT FERHAN BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez petrol fiyatları, riskleri ve Ulusal Varlık Fon'ları açısından onların yönetilmesini açıklanmaktadır. Aynı zamanda Kazakistan ekonomisinde petrol fiyatlarının rolünü temsil eder, fiyat oluşumunu ve risklerini açıklar, bu risklerin azaltma yollarını bulur. Ek olarak, tez, Ulusal Varlık Fonları anlatır ve Norveç, Suudi Arabistan ve Kazakistan'da nasıl çalıştıklarını gösterir. Ulusal Varlık Fonlarının petrol gelirlerine, petrol fiyat risklerine ve bunları nasıl yönetebileceğine ne kadar bağlı olduğunu araştırır. Kazakistan'ın Ulusal Varlık Fonu'na, Suudi Arabistan ve Norveç'in Ulusal Varlık Fon'larına kıyasla özel bir dikkat gösterilir, benzer ve farklı taraflar tespit edilir ve Kazakistan Ulusal Varlık Fon'u geliştirmek için kullanabileceği adımları gösterir.
Özet (Çeviri)
This paper describes the oil prices, its risks and the management of those in the context of Sovereign Wealth Funds. It also represents the role of oil prices in the economy of Kazakhstan, explains the price formation and price risks, finds out possible ways to avoid and minimize those risks. In addition, the paper describes Sovereign Wealth Funds and compаres how they work in Norway, Saudi Arabia and Kazakhstan. It searches how much the Sovereign Wealth Funds depend on oil revenues, oil price risks and how can manage those. The special attention is pointed on Sovereign Wealth Fund of Kazakhstan, in comparison with SWFs of Saudi Arabia and Norway, it notes the similarities and differences and offers the steps forward which sovereign fund in Kazakhstan can use in order to improve.