4721 sayılı Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre küçüklerin evlat edinilmesi
Adoption of children according to the provisions of the Turkish Civil Code no. 4721
- Tez No: 594140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ARIDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Ana baba ile çocuk arasındaki soybağı, doğum yoluyla kurulan doğal soybağı olabileceği gibi, evlat edinme yoluyla kurulan yapay soybağı da olabilir. Nitekim Türk Medeni Kanunu'nda evlat edinme, soybağının kurulması yolları arasında sayılmıştır. Evlat edinme, küçüklerin evlat edinilmesi ve ergin veya kısıtlıların evlat edinilmesi olarak ikiye ayrılmış ve farklı şartlara bağlanmıştır. Çalışmamız küçüklerin evlat edinilmesi ile sınırlandırılmış, ergin veya kısıtlıların evlat edinilmesi ayrı bir inceleme konusu yapılmamıştır.
Özet (Çeviri)
The paternity, between the child and parents, can be a natural paternity which acquired by birth, also it can be an artificial paternity which acquired by adoption. In fact, adoption has been considered as one of the ways that the establishment of ancestry in Turkish Civil Code. Adoption is divided into adoption of children and adoption of adults or disabled people and these two ways have been defined under different conditions. Our thesis is bordered with adoption of children; the adoption of adults or disabled people is not studied as a different issue.