Rekreatif amaçlı doğa sporlarının, spor yapan ve yapmayan bireyler üzerindeki yaşam kalitesine etkisi: Ankara ili örneği
The effects of recreational outdoor sports on quality of life of participating and nonparticipating individuals: A case study in Ankara province
  1. Tez No: 594139
  2. Yazar: ŞİRİN ZÜBEYDE MERAKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALETTİN AKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma, rekreatif doğa sporu yapan ve yapmayan bireyler üzerindeki yaşam kalitesine olan etkisini ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Rekreatif doğa sporlarının bireylerin yaşam kalitesine olan etkisini ölçmek adına bu araştırma önem arz etmektedir. Yapılan çalışmada, veri toplama aracı olarak, Rekreatif Doğa Sporları Yapan Bireylere Uygulanan Anket ve Yaşam Kalitesi Ölçeği (WHOQOL-BREF-TR) uygulanmıştır. Araştırma, Ankara'da yaşayan ya da Ankara'yı ziyarete gelen, rekreatif doğa sporu yapan 200 ve rekreatif doğa sporu yapmayan 222 bireye yönelik yapılan anket ile veriler elde edilmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler, t- testi ve ANOVA testi yapılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak, rekreatif doğa sporu yapan bireylerin, rekreatif doğa sporu yapmayan bireylere göre yaşam kalitesi düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect on the quality of life of those who do and those who do not participate in recreational sports. This research is important to measure the effect of outdoor recreational activities on the quality of life of individuals. Data for this study were collected by means of a questionnaire on the quality of life of individuals participating in recreational nature sports, as well as the Quality of Life Scale (WHOQOL-BREF-TR. The data were obtained from individuals living or visiting Ankara; 200 individuals taking part in recreational outdoor activities and 222 individuals who do not take part in recreational outdoor activities. The data obtained from the study were analysed using a t-test and ANOVA test. Results indicate that individuals who take part in recreational nature sports have higher quality of life than individuals who do not.