Uygulama yönleriyle azimet ve ruhsat
Determination and easiness in religion with practice aspects
- Tez No: 594161
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP ÖZDİREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
İslam hukuku insanların dünya ve ahiret hayatını düzenleyen ona bir takım kurallar getiren hukuk nizamıdır. Bu nizam kişilerin hayatlarında dengeli bir hayat sürmelerini ister. Bunun için mü'minin ifrat ve tefritte değil, orta yol üzere yaşamasını hedefler. Azîmet ve ruhsat Müslüman'ın dinî-hukukî hayatında uyabileceği iki kavramdır. Azîmet bütün zaman ve mekâna hitap eden, tüm mükellefler için geçerli olan küllî kaidelerdir. Ruhsat ise, gerekli şartların bulunmasına bağlı olarak bazı mükellefler için geçerli olan hükümlerdir. Kişi dinî hayatında yerine göre azîmetle hareket ederken, şartları oluştuğu zaman ruhsatla amel edebilmektedir. Bu durum dinî hayatın sürekliğini, kulların yükümlülüklerden kurtulmasını sağlarken insanların problemlerine çözüm bulma işini kolaylaştırmaktadır. Tezimiz bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, genel bir girişten sonra konunun takdimi, sınırlarının tespiti ve kaynakların tanıtımı ile değerlendirilmeler yapılmıştır. Birinci bölümde teklîfî ve vaz'î hükümler, azîmet ve ruhsatın kısımları ele alınmıştır. İkinci bölümde ruhsatlara temel teşkil eden hukukî prensipler ve ruhsat sebepleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde uygulama örnekleriyle ibadetler ve muamelât alanındaki örnekler verilerek konunun fürû yönü işlenmiştir. Çalışmamızın gayesi azîmet ve ruhsatı tanıtmak, ruhsatın tatbikat yönlerini vererek, azîmetin her zaman üstün olmadığını, bazı durumlarda ruhsatla amelin tercih edilmesi gerektiğini göstermektir.
Özet (Çeviri)
Islamic law regulates the life of the people of the world and the hereafter brings him a set of rules that regulate the law. It wants people to lead a balanced life in their lives. For this purpose, it wants Muslims not to stay behind and not to fall behind, but to live in the middle state. The determination and the easiness are two concepts that Muslims can obey in their religious and legal life. It is all the rules that apply to the obliged, all the time and place. The easiness is the provisions applicable to some obliged parties depending on the existence of the necessary conditions. A person can act in accordance with his / her religious life when he/she has conditions. This situation makes the continuation of religious life free from the obligations of the servants while facilitating the solution of the problems of people. Our thesis consists of an introduction and three chapters. After a general introduction, the introduction of the subject, the determination of its boundaries and the introduction of the resources were evaluated. In the first part, the proposal and the provisions of the clause, the determination and the easiness are discussed. In the second part, the legal principles and the reasons for the determination are examined. In the third chapter, the examples of worship rules and punishment fields are given in terms of practice and detailed aspect of the subject is revealed. The purpose of our study is to introduce the determination and the easiness to show the application of the easiness and to show that the determination is not always superior, and in some cases the easiness must be preferred.