Modelling and analysis of two core asymmetric phase shifting transformer
İki çekirdekli asimetrik faz kaydırıcı transformatörün modellenmesi ve analizi
- Tez No: 594171
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜMAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE DEMİRDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Dünyada nüfusun artması, kullanılan teknolojinin gelişmesini ve daha yaygın kullanılmasını beraberinde getirmiştir. Bu durum, elektrik enerjisi talebini arttırmıştır. Artan enerji talebini karşılamak için yeni üretim tesislerinin kurulması ilk akla gelen çözüm olsa da, en verimli yöntem değildir. Bu nedenle, mevcut kaynakları daha verimli kullanmak önem arz etmektedir. Verimlilik ilkesinden yola çıkılarak Esnek Alternatif Akım İletim Sistemi (EAAİS) cihazları geliştirilmiştir. Seri bir FACTS cihazı olan Faz Kaydırıcı Transformatörler (FKT), sağladıkları avantajlar bakımından sistem işletmecileri tarafından tercih edilmektedirler. Faz Kaydırıcı Transformatörlerin, istenilen regülasyon tipi ve sistem koşullarına göre birçok çeşidi vardır. Bu çalışmada, literatürde nispeten daha az örneği bulunan Çift Çekirdekli Asimetrik Faz Kaydırıcı Transformatörler incelenmiştir. Çift Çekirdekli Asimetrik PST için matematiksel bir model elde edilmiştir. MATLAB programında IEEE 9 bus sisteminde çift çekirdekli asimetrik PST uygulanmış ve transfer edilen güçteki değişiklikler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase in the population in the world has led to the development and more widespread use of the technology used. This increased the demand for electrical energy. Although the first solution that comes to mind is the establishment of new generation facilities to meet the increasing energy demand, it is not the most efficient method. Therefore, it is important to use existing sources more efficiently. Flexible Alternating Current Transmission System (FACTS) devices have been developed based on efficiency principle. Phase Shift Transformers, which are a series FACTS device, are preferred by the system operators for their advantages. Phase Shifter Transformers have many types according to desired regulation type and system conditions. In this study, Two Core Asymmetric Phase Shifter Transformers with relatively few examples in the literature are examined. A mathematical model is obtained for Two Core Asymmetric PST. Two Core Asymmetric PST is applied in IEEE 9 bus system in MATLAB program and changes in transferred power are examined.