Santral somatostatin analoglarının gastrik asit sekresyonu üzerindeki etkisine aracılık eden santral ve periferik yolaklar
- Tez No: 59419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRAK ÇAĞLAYAN YEĞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
.6 - 20 1-995 'in GAS üzerine olan etkisinin \ı opioid reseptörleri tarafından yönlendirildiği ve bunun santral SMS 201-995'e özgü olduğu kanıtlandı. Bir grup sıçana, santral SMS 201-995 enjeksiyonundan önce subdiyafragmatik vagotomi ve bilateral adrenalektomi uygulandı. Bilateral adrenalektomi, SMS 201- 995'in GAS inhibisyonunu bloke ederken, subdiyafragmatik vagotominin SMS 201- 995 aktivitesine herhangi bir etkisi olmadı. SMS 201-995'le indüklenmiş GAS inhibisyonunda periferik sempatik ve adrenal bağımlı yolların rolü gösterildi. Sonuç olarak, bu çalışmanın bulguları, santral SMS 201-995'in GAS inhibitor etkisinde santral u opioid ve CRF reseptörleri ile somatostatin reseptörleri arasında bir etkileşimin varlığını ve santral SMS 201-995'in aktivitesinin periferik olarak adrenal bağımlı yolaklarla yönlendirildiğini gösterdi..6 - 20 1-995 'in GAS üzerine olan etkisinin \ı opioid reseptörleri tarafından yönlendirildiği ve bunun santral SMS 201-995'e özgü olduğu kanıtlandı. Bir grup sıçana, santral SMS 201-995 enjeksiyonundan önce subdiyafragmatik vagotomi ve bilateral adrenalektomi uygulandı. Bilateral adrenalektomi, SMS 201- 995'in GAS inhibisyonunu bloke ederken, subdiyafragmatik vagotominin SMS 201- 995 aktivitesine herhangi bir etkisi olmadı. SMS 201-995'le indüklenmiş GAS inhibisyonunda periferik sempatik ve adrenal bağımlı yolların rolü gösterildi. Sonuç olarak, bu çalışmanın bulguları, santral SMS 201-995'in GAS inhibitor etkisinde santral u opioid ve CRF reseptörleri ile somatostatin reseptörleri arasında bir etkileşimin varlığını ve santral SMS 201-995'in aktivitesinin periferik olarak adrenal bağımlı yolaklarla yönlendirildiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
-7 - SUMMARY Central administration of somatostatin and its analogues exert different effects on gastric secretion, depending upon the analogs and brain site of administration. Five somatostatin receptor subtypes (termed SSTR1-5) have been characterized. Somatostatin analog SMS 201-995 has a potence order of SSTR5>SSTR2>SSTR3, while ODT8-SS has the affinity order as SSTR5>SSTR3>SSTR2. In this study, the aim is to characterize the somatostatin receptor subtypes, and to investigate the role of possible central and peripheral neural pathways, involved in central SMS 201-995-induced inhibition of gastric acid secretion (GAS). GAS was measured in urethane-anesthetized rats with acute gastric cannula. GAS was stimulated by pentagastrin. One hour after pentagastrin infusion, either vehicle or somatostatin or one of its analogues was injected intracisteraally (ic). In order to assess the involvement of central neural pathways in SMS 201-995-induced inhibition of GAS, CRF, CGRP and opioid receptor antagonists were used. Bilateral adrenalectomy and subdiaphragmatic vagotomy were performed before SMS 201-995 injection to find the involvement of peripheral parasympathetic and sympathetic neural pathways. Intracisternal somatostatin analog SMS 201-995 inhibited pentagastrin- stimulated GAS, while somatostatin analog, ODT8-SS that had the similar affinity as SMS 201-995 for SSTRs, increased GAS under basal conditions and following pentagastrin stimulation. Selective SSTR3 and SSTR5 agonists, administered intracisteraally, increased pentagastrin-stimulated GAS, while selective SSTR2 agonist had no effect on GAS. In the second set of experiments, it was aimed to investigate the mechanisms that were responsible for central SMS 201-995-induced inhibition of GAS. Central CRF and opioid receptor antagonists given before central SMS 201-995 administration reversed SMS 201-995-induced inhibition while CGRP receptor antagonist had no effect on SMS 201-995 action. It was shown by these results that somatostatin receptors had some functional interactions with CRF and opioid receptors regarding the inhibition of GAS. In another set of experiments, it wasproved that the action of SMS 201-995 was mediated through u opioid receptors and this action was specific to central SMS 201-995. Subdiaphragmatic vagotomy and bilateral adrenalectomy were performed before central SMS 201-995 injection in some groups of rats. Bilateral adrenalectomy reversed SMS 201-995-induced inhibition of GAS, while subdiaphragmatic vagotomy did not modify SMS 201-995 activity. It was demonstrated that peripheral sympathetic neural and adrenal pathways involved in SMS 201-995-induced inhibition of GAS. In conclusion, the results of the present study show that in central SMS 201- 995-induced inhibition of GAS, there may be interactions with central u opioid, CRF and somatostatin receptors. The activity of SMS 201-995 is peripherally mediated by adrenal-dependent pathways.