Sedanter erkeklerde değişik haftalık frekanslardaki izometrik diz ekstansiyon çalışmalarının dikey sıçramaya ve anaerobik güç değerlerine etkisi
The Effect of isometric knee extansion training with different weekly frequencies on vertical jump and anaerobic power in sedantery males
  1. Tez No: 59420
  2. Yazar: GÜLNUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABİDİN KAYSERİLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
8. ÖZET Çalışmamıza denek olarak gönüllü 20 sağlıklı, genç sedanter erkek üniversite öğrencileri katıldı. İki gruba ayrılan deneklerden, haftada 3 gün, 6 hafta süreyle izometrik egzersiz yapan grubu oluşturanların (n=10) yaş ortalaması 20,90 (+1,10), vücut ağırlıkları 69,45 (±6,80) Kg ve boylan 178,30 (±6,70) cm'dir. Haftada 5 gün, 3,5 hafta süreyle izometrik egzersiz yapan grubu oluşturan deneklerin (n=10) yaş ortalaması 21,20 (±0,79), vücut ağırlıkları 70,15 (±7,5) Kg ve boylan 177,20 (±6,70) cm'dir. Yaptığımız çalışma ile değişik haftalık frekanslı izometrik diz ekstansiyon çalışmalarının anaerobik güce, dikey sıçramaya, izometrik kus gücüne, kas çevre ölçümlerine, %yağ, yağ ağırlığına, yağsız vücut ağırlığına, vücut dansıtesine ve kardiyovasküler sisteme olan etkilerini araşürdık. Denekler, onar kişilik iki grup halinde 'CYBEX 350 Extremity System' Cihazında izometrik diz ekstansiyon çalışmalarına alındılar. Çalışmalardan önce tüm deneklere Wingate testi, dikey sıçrama testi, izometrik diz ekstansiyon testi, vücut yağ ölçümleri ve bacak çevre ölçümleri yapıldı. Daha sonra çalışmaya alman gruplardan birine haftada 3 gün, 6 hafta süreyle toplam 18 çalışma; diğer gruba ise haftada 5 gün, 3,5 hafta süreyle toplam 18 çalışma yaptınldı. Egzersizler her iki bacak için 40°, 60°, 90° ekstansiyonda, 6sn süreli 9 adet maksimal izometrik kontraksiyon yaptınldı. Açılar arası dinlenme 40sn, setler arası dinlenme ise 60sn olarak belirlendi (bir sette her üç açıda kontraksiyon yapıldı). Çalışmalara dominant bacak ile başlandı ve her çalışmada bir önceki çalışmanın sonunda bitirilen bacakla başlandı. Her üç egzersizde bir Polar (Heart Rate Monitor) ile kalp frekansı ve cıvalı manometre ile de kan basmcı takip edildi. Çalışmalar bittikten sonra, çalışma öncesi yapılan bütün test ve ölçümler tekrarlandı. Sonuçlann istatistiksel değerlendirilmesi 'Eşlendirilmiş dizilerde t-testi ve Bağımsız dizilerde t-testi' kullanılarak yapıldı. Çalışmamızda izometrik egzersizlerin, anaerobik güç, dikey sıçrama ve izometrik kas gücünü anlamlı olarak arttırdığı bulundu. Aynca izometrik egzersizler hipertrofiye de neden olmaktadır. Haftalık egzersiz frekansının arttırılması ile daha uzun süreli ve düşük frekanslı izometrik egzersiz programlanna kıyasla aynı ilerlemenin sağlandığı sonucuna varıldı. 54
Özet (Çeviri)
- 9. SUMMARY 20 Healthy young, sedantary male university students were included the study. Subjects were divided into two groups. The group (n=10) which performed isometric exercise three days a week during 6 weeks has 20,90 (±1,10) mean age, 69,45 (±6,80) Kg body weight and 178,30 (±6,70) cm height. The other group which performed isometric exercise 5 days a week during 3,5 weeks has 21,20 (±0,79) mean age, 70,15 (±7,5) Kg body weight and 177,20 (±6,70) cm height. In the present study, we investigated the effects of isometric knee extension training programs with different weekly frequencies to anaerobic power, vertical jump, isometric muscle power, muscle circumference, % fat, fat weight, fat free body weight, body density and cardiovascular system. Each group which consisted of ten subjects was performed isometric knee extension training by using 'CYBEX 350 Extremity System' dynamometer. Before the exercise program, all subjects were evaluated by Wingate test, vertical jump test, isometric knee extension test, body fat measurements and thigh circumference measurements. Then, one group was performed 18 trials during 6 weeks by 3 days a week; the other group was performed same 18 trials during 3,5 weeks by 5 days a week. Each session had 9 maximal isometric contractions at 40°, 60°, 90° extensions of both legs. Each contraction was 6 seconds. Resting periods between different angles were 40 s, and 60 s between each set (each set included the contractions of all angles). In the initial trial, exercise was started with dominant leg, and then the last was the first in the consecuting study. In every three trials, heart rates (Polar Heart Rate Monitor) and blood pressures were recorded At the end of training program, all tests and measurements were reevaluated. Statistical analysis were performed by using 'Paired samples t-test and Independent samples t-test'. In this study, it is demonstrated that isometric exercises increased the anaerobic power, vertical jumping level and isometric muscle power. And also isometric exercises resulted in hypertrophy. In conclusion, it is suggested that increasing in the weekly frequencies of isometric training programs will obtain the same developments in comparison with the programs with longer duration and lesser weekly frequencies. 55