Sosyal medyanın ergenler üzerindeki sosyokültürel etkileri (Yozgat ili örneği)
Socioculturel effects of social media on adolescents (Example of Yozgat province)
  1. Tez No: 594227
  2. Yazar: MERVE ÜNVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK KIRTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Philosophy, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
İnsanlar arasındaki etkileşimin her geçen gün arttığı, değişim ve dönüşümün hızlandığı, bilimsel ve teknoloji alanında olağanüstü gelişmelerin yaşandığı bir dönemde yaşamaktayız. Bu değişim ve dönüşümü etkileyen diğer toplumlarla daha kolay etkileşim sağlama yollarından biri de sosyal medyadır. Sosyal medya ile bireyler her an yeni bilgiler paylaşıp, dünyada olan bütün haber ve yenilikler hakkında bilgi sahibi olabilmektedir. Toplumda değişime ve dönüşüme en açık bireyler ergenlerdir. Sosyal medyanın kullanımının artmasıyla birlikte ergenlerin değer yargıları, tutumları ve davranış biçimleri geniş ölçüde değişmeye başlamıştır. Bu da sosyal medyanın ergenler üzerindeki sosyal ve kültürel etkilerini inceleme ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmada sosyal medyanın ergenler üzerindeki etkileri ve ergenlerin sosyal medyaya bakış açılarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Ergenlerin sosyal medya hakkındaki düşüncelerini anlamak amacıyla hazırlanan anket soruları Yozgat şehir merkezinde öğrenim gören 14 yaş ile 19 yaş arasında bulunan toplam 671 öğrenciye uygulanmıştır. Bu anketle sosyal medyanın ergenin sosyokültürel değer ve yargılarını nasıl etkilediğini ortaya koymaya çalışılmıştır. Anket uygulamasından elde edilen veriler Sosyal Bilimler İstatistik Paket Programı (SPSS) ile çözümlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre sosyal medyanın ergenleri toplumsal ve kültürel olarak etkilediği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
We are living in a period where interaction between people is increasing, change and transformation are accelerating and there are extraordinary developments in the field of science and technology. Social media is one of the easiest ways to interact with other societies that affect this change and transformation. With social media, individuals can share new information at any time and have information about all the news and innovations in the world. The most open individuals to change and transformation in society are adolescents. With the increasing use of social media, adolescents' value judgments, attitudes and behaviors have started to change widely. This led to the need to examine the social and cultural effects of social media on adolescents. The aim of this study was to determine the effects of social media on adolescents and their perspective on social media. Questionnaires prepared to understand the opinions of adolescents on social media were applied to 671 students aged 14 to 19 studying in Yozgat city center. With this survey, it was tried to reveal how social media affects adolescents' sociocultural values and judgments. The data obtained from the survey application were analyzed with the Social Sciences Statistical Package Program (SPSS). According to the results, social media affects adolescents socially and culturally.