Mersin ilinde denizel balıkçılık ili deniz kaplumbağaları etkileşiminin araştırılması
Investigation on sea turtle and fisheries interaction on Mersin province
  1. Tez No: 594226
  2. Yazar: SEVİL ELBİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KASKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Deniz kaplumbağaları göçmen türler olduğu için deniz içerisindeki yaşamları hakkında kesin yargılara varmak oldukça güçtür. Bu tez çalışmasında amaçlanan konu denizi ortak kullandıkları balıkçılardan bilgi alarak, balıkçıların deneyimlerinden ve gözlemlerinden yararlanılarak, deniz kaplumbağalarının Mersin denizel alanının hangi bölgelerini yaşama alanı olarak kullandıklarına dair ön bilgiler elde etmek, olası yeni yuvalama alanlarını belirlemek ve balıkçıların deniz kaplumbağalarıyla ilgili bilgi ve tutumlarını belirlemektir. Bu nedenle Mersin il sınırları içerisinde yer alan Su Ürünleri Kooperatifi üyesi balıkçılar ve kooperatife üye olmayan küçük ölçekli balıkçılar olmak üzere 100 kişi ile anket çalışması yapılmıştır. Görüşme yapılan balıkçıların %94'ü deniz kaplumbağaları arasındaki farkları bildiğini belirtmiştir. Türler arasındaki farkı bildiğini söyleyenlerin %51'i bu ayrımı dış görünüşlerinden, %22'si de kafa yapılarından ayırt edebildiklerini belirtmiştir. Balıkçıların %58'i çiftleşen kaplumbağa gördüğünü yerleri ve zamanları ile birlikte ayrıntılı bir şekilde belirtmiştir (Karaduvar, Aydıncık, Bozyazı, Taşucu, Yumurtalık, Tece ve Mersin limanı açıkları). Avlanma esnasında ağınıza kaplumbağa takılıyor mu sorusuna balıkçıların %32'si takılmadığını belirtirken balıkçıların %32'si kaplumbağaların ağlarını yırttığını, %26'sı sadece 1 tane takıldığını, %6'sı bir avlanma esnasında en az 2 kaplumbağa takıldığını söylerken balıkçıların geriye kalan %4'ü ise en az 1 en fazla 5 kaplumbağa takıldığını belirtti. Balıkçıların %75'i ölü deniz kaplumbağasıyla karşılaştığını söylerken, %14'ü ölü bir kaplumbağayla karşılaşmadıklarını belirtmiştir. Geriye kalan balıkçılar ise ölü bir deniz kaplumbağası görüldüğünü bir başkasından duyduklarını belirtmiştir. Bu anket çalışmasındaki 39 soruya ayrı ayrı verilen cevaplar eşliğinde deniz kaplumbağalarının denizel hayatlarına ışık tutacaktır. Deniz kaplumbağaların araştırma bölgesinin kullanımının ve yöre balıkçıların nesli tehlike altındaki bu canlılara karşı tutumlarının belirlenecek olması, ileride yapılacak koruma faaliyetlerine katkı sağlayacağından dolayı önemlidir. ANAHTAR KELİMELER: Deniz kaplumbağası, hedef dışı avcılık, balıkçılık, anket, Mersin, Türkiye.
Özet (Çeviri)
It is difficult to make definite judgements about sea turtles' life in the sea since they are migratory species. In this thesis, it is aimed to get preliminary information about which parts of Mersin marine area are used as a living space by sea turtles, to determine the possible new nesting areas and to identify the knowledge and attitude of fishermen by using their observation and experiences about sea turtles. For this reason, a survey is conducted with 100 people, including Mersin Aquaculture Cooperative fishermen members and small-scale fishermen who are not members of the Cooperative. 94% of the interviewed fishermen specify their awareness of the differences between sea turtles. 51% of the fishermen, who indicate that they know the difference between species, can distinguish the difference from their external appearance and 22% of them can distinguish from their head structures. 58% of the fishermen indicate that they saw mating turtles together with times and places in detail (offshores of Karaduvar, Aydıncık, Bozyazı, Taşucu, Yumurtalık, Tece and Mersin). The question of whether the turtle gets stuck in their fishing net during fishing, is answered as no by 32% of the fishermen, 32% of them state sea turtles tear their net, 26% state only 1 gets stuck, 6% state at least 2 turtles get stuck in each fishing, and the rest 4% of them state at least 1 and at most 5 turtles get stuck to their net. 75% of the fishermen remark that they saw a dead sea turtle, 14% of them remark they didn't see any dead sea turtles. The rest of fishermen indicate that they heard about a dead sea turtle from someone else. With the answers given separately to 39 questions, some light will be shed on the marine life of sea turtles. This thesis is important because it will determine the usage of research area of sea turtles and the attitude of local fishermen towards these endangered species and also it will contribute to future protection activities. KEYWORDS: Sea turtles, off-target hunting, fisheries, questionnare, Mersin, Turkey.