Bursa/Orhaneli kromit zenginleştirme tesisi artıklarından satılabilir konsantre üretilmesi
Recovery of salable concentrate from chromite processing plant tailing in Bursa/Orhaneli
  1. Tez No: 594232
  2. Yazar: AHMET KERİM GÜRASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAVAŞ ÖZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tez çalışması kapsamında Bursa/Orhaneli'nde faaliyet göstermekte olan krоmit zеnginlеştirmе tеsisi аtıklаrdan mevcut tesis olanaklarının iyileştirilmesi ile satılabilir kromit konsantresi kazanımı amaçlanmıştır. Çalışmalar öncesinde öncelikle artık depolama sahasının fiziksel ve kimyasal özelliklerinin belirlenmesi amacıyla artık sahasından alınan tеmsili numunеlеrin öncе tаnе bоyut dağılımı vе % Cr2О3 içerikleri bеlirlеnmiş, sonrasında zеnginlеştirmе tesisi iyileştirme çalışmaları yapılmıştır. Tesis iyileştirme sonuçlarına göre % 3.25-4.25 Cr2О3 içerikli artıklardan yaklaşık % 20 verim ile satılabilir (≥% 42 Cr2О3 içerikli) kromit konsantresi elde edilmiştir. Tasarım ve imalatı gerçekleştirilen Wilfley tipi sallantılı masa test düzeneği kullanılarak -.0500 mm boyutlu kromit zenginleştirme tesisi artıklarından kromit veriminin daha artırılması amacı ile farklı sallantılı masa ileri-geri hareket hızı (devir), genlik, eğim, pülp yoğunluğu, besleme miktarı ve yıkama su miktarı vb. değişkenlerde zenginleştirme işlemleri gerçekleştirilmiştir. Uyarlanmış sallantılı masa kullanımı ile gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda; 320 dev/dk hız, 1° eğim, 13 mm genlik, 1300 gr/lt pülp yoğunluğu, 700 – 800 kg/saat besleme miktarı ve 7 ton/saat yıkama suyu miktarında tesis koşullarında çalışmakta olan 1.-2. kat sallantılı masa gruplarının kromit kazanma verimleri yaklaşık % 8'den % 27'ye, 3. kat sallantılı masa gruplarının verimleri ise yaklaşık % 18'den, % 37' ye çıkarılmıştır. Tesis genel veriminin ise yaklaşık olarak % 20'den ≥% 40'a çıkabileceği de yapılan deneysel çalışmalar ile belirlenmiştir. Ayrıca tez kapsamında belirlenen ideal koşullarda kromit kazanımına besleme tane boyutunun etkisi de, dar tane boyut aralığında sınıflandırılmış numunelerin kullanımı ile belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, it was aimed to obtain chromite recovery from the tailing of an existing processing plant operated in Bursa/Orhaneli by optimization. Prior to the experimental studies, firstly, the size distribution and % Cr2О3 of the samples collected from the tailing landfill was determined in order to characterize the physical and chemical properties of the tailing and following to that, the optimization of the processing plant was done considering the findings determined. According to the results obtained by the plant optimization precess, a salable (≥ 42% Cr2О3) chromite concentrate was obtained from the tailing containing 3.25-4.25 % Cr2О3 with a recovery of approximately 20 %. In order to increase the chromite recovery from chromite processing plant tailing having -0.500 mm size, the experimental tests were carried out by using the Wilfley type shaking table, a test device which was designed and produced based on the research, depending on the variables such as different shaking table forward-backward movement speed (rev), amplitude, slope, pulp density, feed amount and washing water amount. According to the results obtained by the use of adapted Wilfley type shaking table with the ideal parameters: 320 rpm, 1° inclinations, 13 mm amplitude, 1300 gram/liter pulp density, 700-800 kg/hour feed rate and 7 ton/hour washing water amount, the chromite recovery by the existing processing plant shaking tables located at 1st - 2nd floor increased from about 8 % to over 27 %, and the chromite recovery by the shaking tables located at the 3rd floor increased from 18 % to 37 %. It was determined by the experimental studies that the overall chromite recovery of the processing plant could increase from about 20 % to ≥ 40 %. In addition, under the ideal conditions determined within the scope of the thesis, the effect of particle size on the chromite recovery was also determined by the use of closely sized feed samples.