Minerology, pğetrology and origin of ultramafics in Orhaneli (Bursa) ophiolite complex
  1. Tez No: 50171
  2. Yazar: ÖMER FARUK GÜLTAŞLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REZAN BİRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
VI ÖZET Orhaneli ofiyolit kompleksi Kuzeybatı Anadolu'da Bursa'mn güneyinde yeralmakta ve başlıca ultramafik-mafik kayaçlardan oluşmaktadır. İdeal bir ofiyolitik dizideki levha daykları ve ofiyolitlere ait volkanitlerin (pillow bazaltlar) bulunmaması nedeniyle bu kompleksin eksik dizili (dismembered) olduğu söylenebilir. Orhaneli ofiyolit kompleksi başlıca ultramafik ve mafik kayaçlardan yapılıdır. Ultramafik kayaçlar hem tektonitler ve hem de kümülatlardan oluşmaktadır. Çalışma alanında ofiyolitik kompleks içinde altı kayaç türü ayırtlanmıştır. Bunlar çok küçük dunit mercekleri içeren harzburjitler ve serpantinitlerden oluşan tektonitler ile verlit, kümülat dunit, klinopiroksenitlerden oluşan kümülatlar olup kompleksin tek mafik üyesi olan tabakalı gabrolar ise kümülatların içinde sınıflandırılmıştır. Orhaneli ofiyolit kompleksi içerdiği kromit yataklarıyla önemlidir. Özellikle kümülat dunitler içerisinde yüzeylenen bu yataklar ofiyolitlerdeki stratiform kromit yataklarına tipik bir örnektirler. Pek çoğunda hem üretime ve hem de arama çalışmalarına yönelik madencilik faaliyetleri çeşitli firmalarca yürütülmektedir. Bu çalışmada ofiyolitik kayaçların kökeni ve oluşum mekanizmaları jeokimyasal verilere dayanılarak hazırlanan çeşitli diyagramlarla açıklanmaya çalışılmış ve kompleksi oluşturan ultramafik-mafik kayaçların üst mantonun kısmı ergimesi ve kristal ayrımlanması ile oluştukları gösterilmiştir. Ofiyolitlerin okyanus ortası yarıklarından geldiği ve Okyanus ortası sırt bazaltları (MORB) ile ilişkili oldukları yine bu diyagramlarda görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Orhaneli ophiolite complex is located south of Bursa, NW Turkey which consists mainly of ultramafic and mafic rocks with missing sheeted dykes and pillowed basic volcanics of an ideal ophiolite sequence. The Orhaneli ophiolite complex includes the ultramafic rocks-both tectonites and layered cumulates as well as gabbro as the mafic unit. Six kind of ultramafic rocks crop out in the study area. These are harzburgite, dunite and serpentinite of tectonites; Wehrlite, clinopyroxenite and dunite of layered cumulates. Layered gabbro is also classified in cumulates as the mafic unit of Orhaneli' ophiolite complex. Some pelagic sediments are very scarcely observed at several parts of the study area. The ophiolitic rocks are of upper cretaceous age. Dunites of layered cumulates are characterized by possesing lots of chromite layers constituting very important chromite deposits which are still being mined by several mining companies. In addition to the mining activities exploration works are still going on by the companies. Efforts have been devoted to the explanation of the origin of the ultramafic and mafic rocks by the usage of geochemical data. Many diagrams have been obtained by using geochemical analyses. It has been obviously observed that the ultramafic- mafic rocks have been formed as a result of fractional crystallization and partial melting of the upper mantle. Almost all of the diagrams indicate the relationship of the ophiolitic rocks with MORB (Mid Oceanic Ridge Basalts).