Eşme ayva çeşidinin Sakarya ekolojik koşullarındaki fenolojik, pomolojik ve kimyasal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the phenological, pomological and chemical properties of the Eşme ayva in Sakarya ecological conditions
- Tez No: 594253
- Danışmanlar: PROF. DR. SADİYE GÖZLEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışması, 2017 yılında Sakarya ili Pamukova ilçesi Oruçlu (köyü) mahallesinde yer alan ayva bahçesinde ve Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde yürütülmüştür. Çalışmada Eşme ayva (Cydonia oblonga Mill.) çeşidinde fenolojik gözlemler, pomolojik incelemeler ve kimyasal analizlere bakılmıştır. Belirlenen 4 ağaçta, bir ağaçta 5 meyve örneğinde olmak üzere toplam 20 meyvede 19 Mayıs 2017'den 19 Ekim 2017'ye kadar 10'ar gün ara ile coğrafi yönler ve ağacın orta kısmında en ve boy ölçümleri yapılmıştır. Ölçümlerin yapıldığı tarihlerde bahçeden tesadüfi olarak her 10 günde 10 tane meyve örneği alınarak pomolojik incelemeler yapılmıştır ve kimyasal içerikleri incelenmiştir. Meyveler 19 Mayıs 2017'den itibaren alınmaya başlayıp 29 Kasım 2017 tarihine kadar alınmaya devam etmiştir. Bu süre içerisinde meyvelerin pH'sına, titre edilebilir asitlik (TEA) miktarına, suda çözünür kuru madde (SÇKM) miktarına, toplam fenol içeriğine ve toplam karatenoid içeriklerine bakılmıştır. Çalışma sonunda belirtilen tarihler içerisindeki meyve örneklerinde suda çözünür kuru madde miktarları çok önemli ölçüde değişmezken titre edilebilir asitlik miktarları ise ilk örnekten derime kadar olan sürede artmakta, derim sonrası azalma göstermiştir. pH değerleri meyvelerin derim zamanına kadar düşme gösterdiği ve derimden sonra tekrar yükselmeye başladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out in the quince garden located in Oruçlu (village) neighborhood of Pamukova district of Sakarya and in Horticulture Department of Faculty of Agriculture, Akdeniz University in 2017. In this study, phenological observations, pomological investigations and chemical analyzes of Eşme ayva (Cydonia oblonga Mill.) were investigated. Geographical directions and width and height measurements of the tree were made in 10 fruit samples from 4 trees and 19 fruit trees from 19 May 2017 until 19 October 2017. At the time of the measurements, 10 fruit samples were taken from the garden every 10 days and pomological investigations were made and chemical contents were examined. Fruits were taken from 19 May 2017 and continued until 29 November 2017. During this period, the pH of the fruits, the amount of titratable acidity (TEA), the amount of water-soluble dry matter (TSS), total phenol content and total karatenoid contents were examined. At the end of the study, the amount of water-soluble dry matter was not significantly changed in the fruit samples in the specified dates, while the amount of titratable acidity increased in the period from the first sample to harvest and decreased after the decay. The pH values showed that the fruits fell to harvest and started to rise again harvest.