İki eksenli güneş takip sistemi ile sabit eksenli fotovoltaik (PV) sistemlerinin tasarımı ve uzaktan izlenmesi
Design and remote monitoring of two axis solar tracking system and fixed axis photovoltaic (PV) systems
- Tez No: 594264
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL AKKAYA OY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmada, iki eksenli güneş takip sistemi ile sabit eksenli fotovoltaik sistemlerinin tasarımı ve uzaktan izlenmesi sağlanmıştır. PV sistemler Samsun ili Bafra ilçesinde bulunan Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi içerisinde bulunan bir konumuna yerleştirilmiştir. Uygulamanın yapıldığı zaman aralığında gölgelenme olayı önemsenmeyecek oranda az olduğu görülmüştür. Sistemler aynı süre zarfında, aynı konumda ve birbirlerini gölgelemeyecek şekilde yerleştirilmiştir. Fotovoltaik sistemlerde elde edilen enerji, akıllı inverterler sayesinde belirli peryotlarda alınarak raporlanmıştır. Üretilen enerji değerleri, akıllı invertere bağlanan raspberry pi devre kartı sayesinde uzaktan bağlantı kurularak alınmış ve internet sitesinde yayınlanmıştır. Uygulaması gerçekleştirilen sistemlerde elde edilen enerji değeri, bu sistemlerin maddi karşılığı, yatırımı amorti etme süresi gibi değerler kıyaslanarak iki eksenli takip sisteminin Karadeniz Bölgesi için uygun olup olmadığı araştırılmıştır. İnternet sitesinde, yapılan analizler ve grafiksel verilerle birlikte paylaşılarak kullanıcıların bilgisine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, design and remote monitoring of fixed axis photovoltaic systems with two axis solar tracking system is provided. PV systems are located in Bafra Vocational and Technical Anatolian High School located in Bafra district of Samsun province and placed in a shading area at certain times of the day. The aim of this is to see to what extent the biaxial tracking system will be efficient in case the fixed system is exposed to shading The energy obtained in photovoltaic systems is reported by being collected in certain periods thanks to intelligent inverters. The generated energy values were taken previously by remote connection by means of raspberry pi circuit board connected to smart inverter and published on the website. Thanks to the remote connection program installed on the Windows IoT operating system installed on the Raspberry circuit board, the energy values connected to the inverter were transferred to digital media. The energy value obtained in the systems implemented, the material equivalent of these systems, the values such as amortization of investment were compared and the suitability of the biaxial tracking system for the Black Sea region was investigated. The analyzes on the website were shared with the graphical data and presented to the users.