Deniz kumu ile doldurulmuş iki geocell arasındaki sürtünme davranışının incelenmesi
Investigation of friction behavior between two geocells filled with marine sand
  1. Tez No: 594290
  2. Yazar: ÖKKEŞ TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER KAYADELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada İskenderun Körfezi'nden elde ettiğimiz deniz kumu üzerinde laboratuvar deneyleri yapılarak zemin özellikleri belirlenmiştir. Zemin özellikleri, kötü derecelenmiş deniz kumu (SP) ve kötü derecelenmiş çakıl (GP) olarak sınıflandırılmıştır. Bu tez kapsamında imal ettirilen kesme kutusu (116mm*116mm*60mm) kullanılarak yapılan deneylerin sonuçları karşılaştırılmıştır. Geocell ve deniz zemini arasındaki etkileşimi anlamak için bir dizi deney yapılmıştır. 1 mm'den 11 mm'ye kadar parçacık boyutuna ve farklı tane dağılımlarına sahip deniz zeminleri, üç farklı normal gerilmenin altında (43 kPa, 86 kPa ve 172 kPa) kullanılmıştır. Ayrıca, geocell ile iki zemin tabakası arasındaki arayüz özellikleri üzerinde farklı sıkılıkların (%30, %50 ve %70) etkisi araştırılmıştır. Zeminler kuru ve doygun olarak da incelenmiştir. Sonuçlar, geocell'in varlığı nedeniyle arayüzün kesme mukavemeti özelliklerinin iyileştirildiğini gösterdi. Geocell ve zemin arasındaki etkileşim, artan gerilmelere ve artan sıkılık değerlerine göre kesme mukavemetinin arttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, soil properties were determined by conducting laboratory experiments on the marine sand we obtained from Iskenderun Bay. The ground features are classified as poorly graded marine sand (SP) and poorly graded gravel (GP). The results of the experiments using the shear box (116mm*116mm*60mm) produced within the scope of this thesis were compared. A number of experiments have been conducted to understand the interaction between Geocell and marine sand. Marine soil samples with particle size from 1 mm to 11 mm and different grain distributions, it was used under three different normal stresses (43 KPA, 86 KPA and 172 KPA). Furthermore, the effect of different relative densities (30%, 50% and 70%) on the interface properties between geocell and the two ground layers has been investigated. The soil samples have also been studied as dry and saturated. The results showed significant improvement shear strength properties of the research due to the presence of Geocell. The interaction between Geocell and soil has shown us that shear strength increases with respect to increased stresses and increased relative densities values.