Türkiye sahillerinin mediolittoral bölgesinde yaşayan Metis ıgnea(crustacea, copepoda, harpactıcoıda) türünün taksonomisi ve zoocoğrafyası
Taxonomy and zoogeopraphy of Metis ignea Philippi, 1843 (Crustacea, Copepoda, Harpacticoida) inhabiting in the mediolittoral zone of Turkish coasts
  1. Tez No: 594316
  2. Yazar: SAVAŞ ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUPHAN KARAYTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaçlarından birisi biyoçeşitliliği ortaya koymak olan sistematik biyolojinin en zor ancak bir o kadar da prestijli çalışma alanlarının başında taksonomik revizyon çalışmaları gelmektedir. Bu çalışmada böylesi bir revizyon çalışması Türkiye sahillerinn gel git bölgesinden toplanmış Metis ignea türüne ait farklı populasyonların karşılaştırmalı analizine dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Nitekim, gelişmiş mikroskop teknikleri kullanılarak yapılan son dönem çalışmaları kopepodlarda yayılışları kozmopolit olarak gözüken türlerin aslında oldukça sınırlı bir biyocoğrafik alanda bulunduğunu ortaya koymuştur. Müze kolleksiyonumuzda daha önceden toplanarak M. ignea olarak tayin edilmiş örnekler DIC ataçmanlı modern ışık mikroskobu ve Tarayıcı Elektron Mikroskopu (SEM) kullanılarak yeniden gözden geçirilmiş ve söz konusu örneklerin temsil ettiği populasyonlar hem populasyoniçi hem de populasyonlararası varyasyon göz önüne alınarak değerlendirilerek karşılaştırılma yapılmıştır. Tüm bu değerledirmeler ışığında incelenen M. ignea olarak belirlenmiş örneklerin doğru olamayabileceği ve hatta büyük ihtimalle bilim dünyası açısından yeni bir türe ait olabileceği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most difficult but prestigious areas of systematic biology, one of which aims to reveal biodiversity, is the taxonomic revisionary study. In this study, such a revision was carried out on the basis of the comparative analysis of the specimens belonging to different population of Metis ignea collected from tidal coasts of Turkey. As a matter of fact, recent studies using advanced microscopy techniques have revealed that species that appear to be cosmopolitan in copepods actually occupy a very limited biogeographic area. The specimens previously identified as M. ignea in our museum collection were reviewed using modern light microscopy with DIC attachment and Scanning Electron Microscope (SEM). In the light of all these evaluations, it was argued that the specimens identified as M. ignea may not be accurate and possibly even belong to a new species for the scientific world.