Co-creation of value in a social enterprise of amateur runners in Turkey: Charity Run With Adım Adım
Amatör koşuculardan oluşan bir sosyal girişimde ortak değer yaratımı: Adım Adım İle Yardımseverlik Koşusu
- Tez No: 594366
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNEGÜL KARABABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Adım Adım ilk kez 2008 yılında gerçekleştirdiği kollektif iyilikseverlik koşusu ile Türkiye'deki sivil toplum örgütlerine fon yaratma ve bu örgütlerin ülke çapında tanınırlığını arttırmayı amaçlayan bir oluşumdur ve günümüzde gittkçe artan üyesi ile sosyal bir fenomen haline gelmiştir. Kurucular Türkiye'de bireyler ve sivil toplum örgütleri arasındaki boşluğu fark ederek, bu iki taraf arasında daimi bir köprü görevini üstlenen bir girişim başlatmışlardır. Adım Adım'ın kurucuları bu yönleri ile bireysel bağışçılık alanında sosyal bir değişim yaşanmasını amaçlayan değişim önderleri olarak tanımlanabilmektedir. Bu doğrultuda, bu sosyal girişimin amacına ulaşabilmesi için amatör bireysel koşucular, sivil toplum örgütleri, bağışçılar ve yöneticiler gibi birçok paydaşı bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı ülke çapında faaliyet gösteren Adım Adım'ın paydaşları ile nasıl değerler yarattığını ortaya koymaktır. Bu amaçla ilk olarak Adım Adım içinde bulunduğu bağlam Adım Adım'ın paydaşlarıyla yapılan mülakatlar ve etnografi çalşması doğrultusunda kavramsallaştırılmış ve devamında oluşum ve paydaşları arasındaki her türlü ortak değer yaratım süreci incelenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda; Adım Adım topluluğunun farklı özellikleri bünyesinde barındıran ve tüketirken üreten bir tüketim topluluğu olduğu, Adım Adım'ın bu melez yapısının farklı değer yaratımlarına elverişli ortam hazırladığı ve oluşumun gönüllülük ilkesi üzerine kurulu yapısına rağmen pazarlama faaliyetlerini aktif bir şekilde gerçekleştirdiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ADIM ADIM is an organization which aims to raise funds for the civil society organizations in Turkey and to increase the awareness of these institutions in society with charity running activity which was conducted for the first time in 2008 with a group of people and it has become a social phenomenon with its increasing number of followers. As the co-founders recognized the gap between the individuals and the non-profits, they initiated an enterprise to act as a bridge between individual donors and the charitable institutions permanently. Therefore, the co-founders of Adım Adım can be named as change-makers who aim to start a social transformation in the field of individual charitable giving. To reach its goal, the enterprise has many stakeholders such as the amateur charity runners, the non-governmental organizations, the donors and its administration team. The aim of the present study is to put forward how value is co-created in Adım Adım and its network. With respect to the aim of this study, firstly the context of Adım Adım was conceptualized in line with the results of interviews and ethnographic study. Later, the value co-creation processes were delved into with respect to the related literature. As a result of the research, it was revealed that Adım Adım is a social enterprise with different aspects and its members are involved in prosumption processes. It is also understood that its hybrid nature paves the way for value co-creation processes and it actively performs marketing practices.