Elazığ ilinde vakum ambalajlı ve açıkta satışa sunulan lor peynirlerinin kimyasal özelliklerinin ve mikrobiyolojik kalitesinin değerlendirilmesi
Assessment of Chemical Properties and Microbiological Quality of Vacuum Packaged or Unpackaged Lor (WHEY) Cheese Sold in Elazig Province
- Tez No: 594377
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇALICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, Elazığ ilinde vakum ambalajlı olarak ve açıkta satışa sunulan (ambalajsız) lor peynirlerinin mikrobiyolojik kalitesinin ve kimyasal özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Bu amaçla, toplam 50 adet lor peyniri örneği (açıkta satılan, n=25 ve vakum ambalajlı, n=25) mikrobiyolojik (Toplam mezofilik aerobik bakteri, Lactobacillus-Leuconostoc-Pediococcus, streptokok, koliform, E. coli, lipolitik bakteri, proteolitik bakteri, maya-küf) ve kimyasal özellikler (pH, asitlik, kuru madde, tuz, kül, yağ ve aw) yönünden analiz edildi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the chemical properties and microbiological quality of lor (whey) cheeses which are sold as vacuum packaged or unpackaged in Elazığ province. For this purpose, fifty samples of lor cheeses (unpackaged, n=25 and vacuum-packaged, n=25) were analyzed for microbiological (Total mesophilic aerobic bacteria, Lactobacillus-Leuconostoc-Pediococcus, staphylococcus-micrococcus, coliforms, lipolytic bacteria, proteolytic bacteria, E. coli, yeast and mold,) and chemical (pH, acidity, aw, fat, salt, dry matter, and ash) properties.