Detection of reservoir water levels using landsat remote sensing data over Ermenek and Altınkaya dams
Ermenek ve Altınkaya baraj rezervuarlarının su yüksekliklerinin Landsat kullanılarak uzaktan algılama ile tespit edilmesi
  1. Tez No: 594382
  2. Yazar: ALİ ULVİ GALİP ŞENOCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TUĞRUL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Görülebilir bantları, sayısal yükseklik haritası ile birlikte kullanarak su seviyesini tespit etmek, sayısal yükseklik harita görüntülerine ulaşılabilen barajlar için kullanışlı bir yaklaşımdır. Bu çalışmada, Ermenek ve Altınkaya ve Ermenek barajlarının göllerindeki su seviyelerinin tahmin edilmesi için Landsat 8 görüntüleri kullanılarak hesaplanmış olan AWEI, NDPI, NDWI ve WI2015 indeksleri ve ASTER/SRTM DEM verileri kullanılmıştır. Su seviyesi tahmininde bulut ve kar kaplı alanlar sebebiyle oluşabilecek hataları azaltmak için F-Mask bulut tespit algoritması ile parametreleri optimize edilmiş, TCW bazlı yeni oluşturulmuş bir indeks kullanılmıştır. Ayrıca, coğrafi olarak çalışmanın ilgi alanı ile alakasız olan piksellerin etkilerini ortadan kaldırmak için çalışma alanına dayalı bir sınırlama ve yakınlık bazlı ikinci bir sınırlama kesiti kullanılmıştır. Son olarak, çalışmanın tamamlanmasının ardından, istatistiksel bir model vasıtası ile sonuçların DEM ile kombinasyonu sonrasında yükseklik değerinin elde edilmesi gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar göstermektedir ki Ermenek ve Altınkaya baraj göllerinde (en başarılı model ve DEM kombinasyonunun) kök ortalama kare hatası değerleri sırası ile 3.63 ve 3.34 metredir. Ancak, doğrulama ve kalibrasyon işlemleri farklı barajlar ile yapıldığında bu hata değerlerinin Ermenek ve Altınkaya barajları için sırası ile 5.13 m ve 5.09 m olduğu gözlemlenmiştir
Özet (Çeviri)
Detection of water border using remote sensing observations at the visible bands and incorporating them with the digital elevation map is a useful approach for detecting water volume of dams and the water bodies with existing DEM images. In this study, NDWI, NDPI, WI2015 and AWEI indices retrieved using Landsat 8 images and ASTER/SRTM DEM maps are utilized to infer about the water levels of Ermenek and Altınkaya dams' reservoir water levels. To reduce the water level retrieval errors during the cloudy and the snow-covered areas, F-Mask cloud masking algorithm and a TCW-based custom index with optimized parameters have been introduced. Moreover, in order to prevent the affection of pixels that are located far away from the area of interest, a water-area-based shape file and proximity buffer have been introduced. Lastly, after the completion of the analysis, a statistical model has been applied to combine the results with DEM to get the elevation value as a result. Results show RMSE of the water level estimation over Ermenek and Altınkaya are 3.63 m and 3.34 m, respectively for the best index/DEM scenario when the models are trained and calibrated over the same dam. On the other hand, the errors increase to 5.13 m and 5.09 m respectively for Ermenek and Altınkaya dams when the validation and the calibration are done over different dams