Artroskopi sonrası intraartiküler uygulanan morfin bupivakain kombinasyonu ile clonidine ve ketaminin, postoperatif analjezi ve erken mobilizasyona etkileri
- Tez No: 59444
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
57 ÖZET Diz eklemine yönelik cerrahi girişimler günümüzde sıklıkla poliklinik hastalarında gerçekleştirilmektedir. Bu girişim sonrası, hastaların normal aktivitelerine dönüşlerinde etkili bir faktör olan, postoperatif ağrıyı kontrol etmede“intraartiküler analjezi”nin etkinliği çeşitli çalışmalarla ortaya konulmuştur. Çalışmamızda bu yöntemde kullanılan farklı ilaçların etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Artroskopik cerrahi geçirecek ASA I-II grubundan 60 hasta randomize olarak dört gruba ayrıldı. Hastalara operasyon öncesi dönemde ağrılarının şiddetini Visual Analog Skala (VAS) ve Walking Scales (WS) ile değerlendirmeleri öğretildi. Operasyon tüm hastalarda aynı protokol ile genel anestezi altında gerçekleştirildi. Operasyon sonunda intraartiküler olarak 30 mi izotonik NaCl solüsyonu içinde; morfin-bupivakain grubundaki hastalara 3 mg morfin ve % 0.25 konsantrasyonda 75 mg bupivakain, clonidine grubundaki hastalara 200 mcg clonidine, ketamin grubundaki hastalara 60 mg ketamin verildi. Kontrol grubundaki hastalara yalnızca 30 mi izotonik NaCl solüsyonu verildi. Postoperatif dönemde 2 saat derlenme odasında ve taburcu edilinceye kadar da serviste takip edilen hastalarda ağrı takibi postoperatif l.,2.,4.,8.,12. ve 24. saatlerde VAS değerleriyle, 2.,3.,4.,5.,6. ve 7. günlerde sabah-akşam VAS ve WS değerleriyle yapıldı. Hastaların ilk analjezik ihtiyaç zamanlan saptandı ve 7 günlük toplam analjezik tüketimleri hesaplandı.Ayrıca değneksiz olarak yürüyebildikleri zaman tespit edildi. Yan etki olarak da hipotansiyon, bradikardi, bulantı-kusma, somnolans ve prüritis oluşumu gözlendi. İstatistiksel değerlendirmeler Student t, Ki Kare ve Mann Whitney U testleriyle yapıldı. p0.05). KE ve KO grupları bu iki grupla karşılaştırıldığında etkili değildi. Bu dönemden sonra ilk 24 saate kadarki dönemde MB grubu etkin olarak postoperatif ağrı kontrolü sağladı.
Özet (Çeviri)
59 SUMMARY Nowadays, the interferences to the knee joint are often performed in the outpatients. After this procedure, intraarticular analgesia is shown as an effective method to control the postoperative pain, which is an important factor on returning to the normal activities. In our study, we aimed to compare the effectiveness of different drugs that are used in this method. Sixty patients in ASA I-II physical status, having knee arthroscopy were randomized into four groups. The patients were taught preoperatively to evaluate their pain intensity with Visual Analogue Scale (VAS) and Walking Scales (WS). The operation was performed under general anesthesia, with the same protocol, in all patients. At the end of the surgery, the following are injected intraarticularly; in the morphine-bupivacaine combination (MB) group 3 mg morphine combined with 75 mg 0.25% bupivacaine, in the clonidine (CL) group 200 meg clonidine and in the ketamine (KE) group 60 mg ketamine. In all three groups the drugs diluted in 30 ml isotonic NaCl solution. In the control group (CO) the patients received 30 ml of isotonic NaCl solution alone. In the postoperative period, the patients were observed for 2 hours in the recovery unit and in the ward until they were discharged. In the first 24 hours, the pain was assessed with VAS at the l.,2.,4.,8., 12 and 24. hours, between 2. and 7. days with VAS and WS in the morning and in the evening. Time to the first analgesic dose was determined and the total analgesic consumption for the seven days was calculated. The day that patients were able to walk without crutches was noted. Side effects such as hypotension, bradycardia, nausea, vomiting, somnolance and pruritis were observed. Student's t test, Ki Square and Mann Whitney U tests were used for statistical analyses. p0.05). KE and CO groups were not effective when compared MB and CL groups. After the 8. hours till the 24. hours the MB group was effective on postoperative pain control.