Erişkin premedikasyonunda; Atropin ile kombine İ.M. midazolam, meperidin, morfin ve kontrol grubunun karşılaştırılması
- Tez No: 59443
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
35 ÖZET Yaşları 17 ile 74 arasında değişen ASA I-II grubundan elektif operasyon geçirecek 200 hasta çalışmaya alındı. Hastalar 50 kişilik dört eşit gruba ayrıldı. Çalışmamız atropin (0,01 mg/kg) - midazolam (0,07 mg/kg), at ropin (0,01 mg/kg) - morfin (0,1 mg/kg),atropin (0,01 mg/kg) - meperidin (1 mg/kg) ve kontrol grubu olarak yalnızca atropin (0,01 mg/kg) kullanılan dört grupta yapıldı. Gruplar kendi aralarında ve kontrol grubuyla karşılaştırıldı. İlaçlar preoperatif 45-60 dk önce İ.M tatbik edildi. Hastalar ilaç uygulamasından önce (Eı), uygulamadan 45-60 dk sonra (E2) ve indüksiyon sonrasında cerrahi başlamadan (E3) değerlendirildi. Postoperatif değerlendirme yapılmadı. Eı ve E2'de ortalama arter basıncı (OAB), nabız dakika sayısı (NDS), solunum sayısı, sedasyon skoru ve anksiyete skoru değerlendirildi. Sedasyon skoru olarak“a six point scale”, anksiyete skoru için“AV AT: Anxiety Visual Analog Test”kullanıldı. E3'de OAB ve NDS gözlendi. E2 ve E3'de ek olarak yan etkilere bakıldı. Bütün hastalarda indüksiyon; oksijen (8 lt/dk), thiopentone (5-7 mg/kg) ve vecuronium (0,8 mg/kg) ile gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
37 SUMMARY This study has been carried out upon 200 ASA I-II patients between 17 and 74 years of age who has undergone elective operation. Patients are collected under four groups of fifty subjects. In this study we have compared atropin (0,01 mg/kg) - midazolam (0,07 mg/kg), atropin-morfin (0,1 mg/kg) and atropin-meperidin (1 mg/kg) between each other and with control group which has been given only atro pin the same dosage as premedication. Agents are given 45-60 minutes preoperatively through intramusculer route. Patients are evaluated before drug administration preoperatively (Ei), 45-60 minutes after the administration (E2) and after induction of anesthesia just before the onset of the operation (E3). Postoperative evaluation hasn't been done. During Ei and E2 mean arterial pressure (MAP), pulse per minute (PPM), frequency of respiration, level of sedation and anxiety has been observed. For sedation score“a six point scale”is used. For anxiety score“AVAT: Anxiety Visual Analog Test”is used. During E3 only MAP and PPM is observed. Additionally adverse effects are evaluated throughout E2 and E3.38 For all the patients induction of anesthesia is maintained by oxygen (8 lt/min) thiopentone (5-7 mg/kg) and vecuronium (0,08 mg/kg).