Türk modernleşmesi bağlamında gündelik hayatın inşa edildiği bir alan olarak dergicilik: 1957-1958 dönemi Hayat dergisinin analizi
Magazines as a realm of the construction of everyday life in the context of Turkish modernization: Analysis of Hayat magazine (1957-1958)
  1. Tez No: 594500
  2. Yazar: BEGÜM BEŞKAZALIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER YAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu tez çalışmasının konusunu Türk Modernleşme hareketinde gündelik hayat pratiklerinin basın yoluyla halka sunumu ve dönemin modern gündelik hayat pratiklerinin inşası oluşturmaktadır. Çünkü basın toplumsal değişimleri yansıtması, empoze etmesi, kabul ettirmesi ve kamuoyu oluşturma özelliği bakımından bu dönemde hayati bir önem taşımaktadır. Modernizmde verilmek istenilen mesajı iletmek için en uygun araç medyadır. Günlük yaşam pratiklerine modernist uygulamaların etkisi tartışılmazdır. Bu bağlamda Türkiye'de gündelik hayat ve kültür oluşumu ilişkisi çok partili dönem ve Cumhuriyet dönemleri boyunca incelenmiş ve örneklendirilmiştir. Mekân, toplumsal cinsiyet, moda ve beden, spor, tüketim kültürü, kentlilik gibi kültürel kodlar bakımından başlıklara bölünerek dergilerin gündelik yaşam pratiklerini hangi kamusal alanlarda temsil ettiği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the presentation of daily life practices through the press to the Turkish Modernization movement and the construction of modern daily life practices of the period. Because the press is of vital importance in this period in terms of reflecting, imposing, imposing social changes and forming public opinion. In modernism, the most appropriate means to convey the desired message is the media. The influence of modernist practices on daily life practices is indisputable. In this context, the formation of everyday life and culture in Turkey is examined relationships throughout the multiparty era and the Republican era and illustrated. Space, gender and cultural codes are divided into titles and the public spaces where journals represent daily life practices are examined.