Belediyelerin eğitim, kültür ve sanat alanındaki çalışmalarının yaşam kalitesine etkisi: Beylikdüzü örneği
The effect of municipalities 'education, culture and artistic studies on the quality of life: Beylikdüzü sample
  1. Tez No: 594542
  2. Yazar: HANDAN PEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Kentlerde sosyal, ekonomik ve fiziksel çevrenin karşılıklı etkileşimiyle belirlenen yaşam kalitesi; yerel ve ulusal düzeydeki politika ve uygulamalardan etkilenmekte; bu nedenle yerel yönetimlere önemli görevler düşmektedir. Bu minvalde; halka yakınlık ve yerindendik ilkesi kapsamında hizmet veren yerel yönetimlerin en önemli yapı taşı belediyelerdir. Bu çalışmada; belediyelerin gerçekleştirdiği eğitim, kültür ve sanat hizmetlerinin yaşam kalitesi üzerine etkisinin belirlenmesi, çalışmaların amacına ulaşmasını engelleyen faktörlerin, tespiti, olumsuz etken ve sorunlara yönelik çözüm önerileri ve hizmetlerin geliştirilmesi için bir yöntem oluşturulması amaçlanmaktadır. Belediye çalışmalarının yaşam kalitesi üzerindeki etkisini analiz etmek amacıyla; sürekli göç alan anakent İstanbul'un; 2017 TUİK verilerine göre nüfusu 314.670'e ulaşan ve günümüze kadar her yıl sürekli artış yaşandığı görülen Beylikdüzü ilçesi evren alınmıştır. Hızlı nüfus artışı kentlerde; kültür, sosyal, güvenlik, spor, rekreasyon, konut, sağlık, eğitim, çevre ve ulaşımla ilgili ihtiyaçlara göre hizmet üretilmesi gerekliliğini zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle, kentlerde yapılan eğitim, kültür ve sanat çalışmalarının bir plan çerçevesinde gerçekleştirilmesi, doğru iletişim ve yönetim süreçlerinin sağlıklı işlemesi gerekmektedir. Kent sakinlerinin yaşam kalitesi algısının ortaya konulması, belediyelerin vatandaşa sunduğu ilgili hizmetlerin; yaşam kalitelerini etkileyip etkilemediği; etkiliyorsa bu faktörlerin ve çalışmalar esnasında karşılaşılan sorunların belirlenmesi amacıyla; yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılmış ve alan araştırması yapılmıştır. İkincil veri olarak, literatür taramalarından faydalanılmıştır. Elde edilen veri ve bulguların değerlendirilerek belediyelere yönelik öneriler getirilmesi amaçlanan çalışmada; belediye tarafından gerçekleştirilen eğitim, kültür ve sanat hizmetlerinin ilçe halkının yaşam kalitesine yönelik olumlu etkileri olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Quality of life determined by the interaction of social, economic and physical environment in cities; local and national policies and practices; therefore, local governments have important duties. In this manner; The most important building blocks of the local administrations serving within the scope of the principle of proximity to the people and the location of the locality are the municipalities. In this study; The aim of this course is to determine the effects of education, culture and art services on the quality of life of municipalities, to determine the factors that prevent the achievement of the aims of the studies, to propose solutions for negative factors and problems and to develop a method for the development of services. In order to analyze the impact of municipal studies on the quality of life; Beylikdüzü is one of the main district of Istanbul. According to 2017 TUIK data, the population of Beylikdüzü district, whose population has reached to 314.670 and has been continuously increasing every year until today, has been taken as the main base. Rapid population growth in cities; culture, social, security, sports, recreation, housing, health, education, environment and transportation needs to be produced according to the necessity of service needs. For this reason, the education, culture and art studies carried out in the cities should be carried out within the framework of a plan, and the correct communication and management processes should function properly. Explaining the perception of quality of life of the residents of the city, related services offered by the municipalities to the citizens; whether it affects the quality of life; in order to determine these factors and the problems encountered during the studies; structured interview technique was used and field research was conducted. Literature scans were used as secondary data. By evaluating the data and findings obtained; The aim of the study is to provide recommendations for municipalities; education, culture and art services carried out by the municipality have positive effects on the quality of life of the people of the district.