Mücevher çiklit (Hemichromis bimaculatus Gill, 1862)'lerde radyografik yöntemle mide boşaltımının belirlenmesi
Determination of gastric evacuation by radiographic method in jewelfish (Hemichromis bimaculatus Gill, 1862)
- Tez No: 594741
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DELİHASAN SONAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasının amacı mücevher çiklit balığının (Hemichromis bimaculatus) mide boşaltım oranının (GER) ve zamanının belirlenmesidir. Mide boşaltım oranı akvaryum balıklarında beslenmeden sonra mide doluluğunu tahmin etmek, aşırı beslemeyi önlemek için kullanılabilir. Mücevher çiklitler için formüle edilmiş yemle (akvaryum çiklit yemi) beslenen balıkların mide boşaltımı üzerine balık büyüklüğü (cm), yem miktarı (g) ve sıcaklığın (°C) etkileri incelenmiştir. Çalışmada farklı miktarlarda beslenen 6,3 ile 9,5 cm arasında boya (total boy) sahip balıklar kullanılmıştır. Mücevher çiklitlerin midesindeki besinin boşaltımı yemek miktarından bağımsız olarak surface-dependent model tarafından en iyi şekilde tanımlanmıştır. Balık büyüklüğünün mide boşaltımı oranı üzerine etkisi basit üssi ilişki ile belirlenirken, mide boşaltım oranı ile sıcaklık arasındaki ilişki eksponansiyel model ile açıklanmıştır. Formüle yemle beslenen mücevher çiklit balıklarının mide boşaltım modeli (dS_t)/dt=-0.000333 L^0.76 〖 e〗^0.15T S_t^(2/3) (g h-1) şeklinde tespit edilmiştir. Çalışma sonunda, akvaryum yetiştiriciliğinde aşırı beslenmenin yanısıra yetersiz beslenmeyi önlemek için farklı balık boyu, yem miktarı ve sıcaklık (22, 26, 28°C) için mide boşaltımı modellenmiştir. Elde edilen sonuçlarla tür için uygun besleme yöntemleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the gastric evacuation rates (GER) and duration in jewelfish (Hemichromis bimaculatus). Gastric evacuation rate experiments can be used to estimate the stomach fullness in aquarium fish at a postprandial time so as to avoid the overfeeding of the fish. The influences of fish size L (cm), meal size (g) and temperature T (°C) on gastric evacuation rates of jewelfish fed formulated food (aquarium cichlid fish food) were examined. Fish used in these experiments were ranged in sizes (total length) from cm 6.3 to 9.5 cm that were fed a ranged of meal sizes. The evacuation of food from the stomach of jewelfish was best described by the surface-dependent model independently of meal size. The relationship between gastric evacuation rate and temperatures were described using exponential model while the effects of fish size on gastric evacuation rates was determined by the simple power function of length. The gastric evacuation model of jewelfish fed formulated food could thus be described by (dS_t)/dt=-0.000333 L^0.76 〖 e〗^0.15T S_t^(2/3) (g h-1). At the end of the study, gastric evacuation of jewel fish modeled to avoid overfeeding as well as underfeeding in aquarium culture for different fish size, meal size and temperature (22, 26, 28°C). The optimal feeding management strategies were determined as a resulf of the study in the species of interest.