Türkiye'de doğal yayılış gösteren bazı geofit bitkilerin antimikrobiyal aktivitesinin incelenmesi
Investigation of antimicrobial activity of some geophyte plants naturally distributed in Turkey
  1. Tez No: 594825
  2. Yazar: BASMA MANSUR ABDALRAHIM BADER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALİP ÇETER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, farklı familyalara (Liliaceae, Amaryllidaceae ve Iridaceae) ait dört farklı bitki türünün (Gagea dubia, Iris masia Dykes subsp. masia, Allium noeanum ve Gladiolus italicus Mill) antimikrobiyal aktivitesini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bitki ekstraktları, çözücü olarak etanol (% 80) ve su (% 20) kullanılarak hazırlanmıştır. Bu ekstraktlar, 18 bakteri (Bacillus subtilis, Enterococcus durans, Enterobacter aerogenes, Enterococcus faecium, Enterococcus faecalis, Escherichia coli, Klebsiella pneumonia, Listeria monocytogenes, Pseudomonas aeruginosa, Pseudomonas fluorescens, Salmonella enteritidis, Salmonella infantis, Salmonella Kentucky, Salmonella typhimurium, Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Serratia marrescens ve Listeria innocua) ve mantar (Candida albicans) olmak üzere toplamda 19 mikroorganizma suşuna karşı disk difüzyon (DD), minimum inhibisyon konsantrasyonu (MİK) ve minimum bakterisidal konsantrasyon (MBK) testleri kullanılarak test edilmiştir. Çalışma sonuçları her bir bitki ekstraktının farklı sayıda mikroorganizma üzerinde etki gösterdiğini ortaya koymuştur. Gladiolus italicus ekstraktının 7,33-15 mm arasında değişen zon çapları ile 9 mikroorganizmaya karşı antimikrobiyal aktivite gösterdiği, Aliium noeanum ekstraktının 7-11 mm arasında değişen zon çapları ile 8 mikroorganizmaya karşı antimikrobiyal aktivite gösterdiği, Iris masia subsp. masia ekstraktının 7-13 mm arasında değişen zon çapları ile 7 mikroorganizmaya karşı antimikrobiyal aktivite gösterdiği ve Gagea dubia ekstraktının test edilen beş mikroorganizmaya karşı 7,66-15,66 mm arasında değişen zon çapları ile antimikrobiyal aktivite gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was to enlighten antimicrobial activities of the four plant species including Gagea dubia, Iris masia Dykes subsp. masia, Allium noeanum and Gladiolus italicus which belong to Liliaceae, Amaryllidaceae and Iridaceae families. Plant extracts were prepared in 80:20 ethanol:water solvent system. The extracts were tested using the following 18 bacterial species including Bacillus subtilis, Enterococcus durans, Enterobacter aerogenes, Enterococcus faecium, Enterococcus faecalis, Escherichia coli, Klebsiella pneumonia, Listeria monocytogenes, Pseudomonas aeruginosa, Pseudomonas fluorescens, Salmonella enteritidis, Salmonella infantis, Salmonella Kentucky, Salmonella typhimurium, Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Serratia marrescens and Listeria innocua along with the fungi Candida albicans. Antimicrobial activities of extracts for these 19 microbial species were evaluated using disc-diffusion (DD), minimum inhibitory concentration (MIC) and minimum bactericidal concentration (MBC) approaches. According to the findings, different plant extracts were shown active for different bacterial species. For example, extracts of Gladiolus italicus gave between 7.33 and 15 mm zone diameters for nine bacterial strains while extracts of Allium noeanum gave between 7 and 13 mm zone diameters for seven bacterial strains, and extracts of Gagea dubia gave between 7.66 and 15.66 mm zone diameters for five bacterial strains.