Niğde ilinde yetiştirilen bazı sofralık üzüm çeşitlerinin pomolojik ve fitokimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of pomological and phytochemical properties of some local table grape cultivars grown in Niğde province
- Tez No: 594826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Niğde ilinde yetiştiriciliği yapılan bazı yerel üzüm genotipleri hasat edilmiştir. Araştırmada örneklerin salkım ve tane ağırlıkları (g), tane en/boy oranı, meyve kabuk rengi (kroma), suda çözülebilir kuru madde miktarı (SÇKM %), pH, titre edilebilir asit oranı (TA %), meyve kabuğu direnci (N), toplam fenolik madde miktarı (mg GAE/kg), toplam antosiyanin madde miktarı (mg/kg), toplam flavonoid madde miktarı (mg KE/kg) ve toplam antioksidan kapasitesi özellikleri bakımından ölçülmüştür. Araştırma sonucunda üzüm genotiplerin toplam fenolik madde miktarları Sergi Karası (3036,88 mg GAE/kg) ile Mor Şahabi (870,22 mg GAE/kg) değerleri arasında değişiklik göstermiştir. Toplam antosiyanin madde miktarı 102,22 (mg/kg) ile 623,34 (mg/kg) değerleri arasında ölçülmüştür. Toplam flavonoid madde miktarının en fazla olduğu genotip 1296,93 mg KE/kg ile Sergi Karası'nda ölçülmüştür. Bu çalışmada toplam fenolik ve flavonoid kapsamları meyvelerin antioksidatif özelliklerini belirleyen önemli belirteçler olabileceği gibi incelenen diğer özellikler bakımından Nuniyar, Sergi Karası ve Tilki Kuyruğu'nun sofralık özellikler taşıdığı, hasat sonrası muhuafaza uygun adaylar olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Some local grape genotypes cultivated in Niğde province have been harvested. Cluster and Berry weight (g), berry width/lenght ratio, berry skin color (croma), total soluble solids (TSS %), pH, titratable acid rate (%), firmness (N), total phenolic content (mg GAE/kg), total anthociyanin content (mg/kg), total flavonoid content (mg CE/kg), and total antioxidant capacities of samples were determined. Based on the results of the study, the highest phenolic content of the samples was obtained from Sergi Karası (3036.88 mg GAE/kg) genotype, and the lowest one was Mor Şahabi (870,22 mg GAE/kg). Total anthocyanin content was measured between 102.22 (mg/kg) and 623.34 (mg/kg). The genotype with the highest amount of total flavonoid substances was measured with 1296.93 mg KE /kg in Sergi Karası. In this study, it was concluded that total phenolic and flavonoid contents may be important determinants of antioxidative properties of fruits as well as that Nuniyar, Sergi Karası and Tilki Kuyruğu have the properties of table grapes and are suitable candidates for post-harvest preservation.