Çift X uçlu diferansiyel fark akım taşıyıcı (DXDDCC) tabanlı devrelerin tasarımı ve simülasyonu
Design and simulation of dual-X differential difference current conveyor (DXDDCC) based circuits
- Tez No: 594844
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tezde, dokuz terminalli akım modlu (CM) bir cihaz olan çift X uçlu diferansiyel fark akım taşıyıcı (DXDDCC) tabanlı devre örnekleri verilmiştir. DXDDCC'nin Y1 veya Y3 uçlarından birinin topraklanmasıyla çift X uçlu diferansiyel gerilim akım taşıyıcı (DXDVCC) elde edilir. İlk olarak, bir adet DXDDCC tabanlı bir ucu topraklı sentetik bobin devresi verilmiştir. Bu devrenin özellikleri yeni olması, tek bir aktif eleman kullanması ve alçak frekans performansının iyi olmasıdır. Diğer taraftan, bu devrenin X ucuna herhangi bir kapasitör seri olarak bağlanmadığı için yüksek frekans performansı da iyidir. Bu devrenin uygulaması olarak ikinci dereceden gerilim modlu (VM) bant geçiren bir süzgeç devresi verilmiştir. Gürültü analizi de dahil olmak üzere, çeşitli frekans ve zaman ortamı analizleri SPICE simülasyon programı aracılığıyla yapılmıştır. DXDDCC için kullanılan MOS transistör tabanlı içyapıda, 0.13 µm IBM CMOS teknoloji parametreleri kullanılmıştır. DC simetrik besleme olarak ±0.75V seçilmiştir. İkinci olarak, daha önce yayımlanmış diferansiyel gerilim akım taşıyıcı (DVCC) tabanlı bir yüzen sentetik bobin devresinden türetilen haricen kontrol edilebilir DXDVCC tabanlı bir sentetik yüzen bobin verilmiştir. Üçüncü olarakta, daha önce yayımlanmış diferansiyel fark yükselteç (DDA) tabanlı sadece evirmeyen çıkışlı birinci dereceden gerilim modlu tüm geçiren süzgeç devresinden türetilen DXDDCC tabanlı hem evirmeyen hem de eviren çıkışlı birinci dereceden gerilim modlu tüm geçiren bir süzgeç devresi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, dual X differential difference current conveyor (DXDDCC) based circuit examples are given. DXDDCC is a nine-terminal current-mode (CM) active device. By grounding one of Y1 or Y3 terminals of the DXDDCC, dual X differential voltage current conveyor (DXDVCC) is obtained. First, DXDDCC based a grounded synthetic inductor circuit is proposed. The special features of the proposed circuit are that it is new, it uses a single active element and its low frequency performance is good. On the other hand, no capacitor is connected in series to the X terminal of the DXDDCC; thus, its high frequency performance is also good. A second-order voltage-mode (VM) band-pass filter circuit is provided as an application of the proposed synthetic inductor circuit. Some frequency and time domain analyses, including noise analysis, are performed through SPICE simulation program where 0.13 µm IBM CMOS technology parameters are used. ± 0.75V are selected as symmetrical DC supply voltages. Second, externally controllable DXDVCC based a floating synthetic inductor derived from a previously published differential voltage current conveyor (DVCC) based one is derived. Thirdly, DXDDCC based an all-pass filter for simultaneously providing both non-inverting and inverting responses is derived from a previously published differential difference amplifier (DDA) based one.