Türkiye'de bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün 2000 yılı sonrası makroekonomik etkileri
Post-year 2000 macroeconomic effects of information and communication sector in Turkey
- Tez No: 594850
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İletişim Bilimleri, Economics, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün tüm dünya ekonomileri üzerindeki önemi ve etkisi gün geçtikçe artmaktadır. Son dönemlerde yapılan çalışmalarda görüldüğü üzere gelişmiş ülkelerdeki bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün gelişmekte olan ülkelere oranla daha yavaş büyüdüğü görülmektedir. Bunun nedeni ise, gelişmiş ülkelerin bilişim teknolojileri alanında belirli bir yeterliliğe erişmiş olmaları, bununla birlikte gelişmekte olan ülkelerde ise alt yapı geliştirme ve sektörlerdeki yapısal değişimin bu hızı kazandırdığı belirtilebilir. Birçok gelişmekte olan ülke, bilgi ve iletişim teknolojilerini verimliliğe olan önemli katkısını kabul etmekte ayrıca, kalkınma stratejilerinin de önemli bir parçası olarak değerlendirmektedir. Teknolojide gerçekleşen gelişmeler ekonomik gelişimi destekleyerek ülkelerdeki büyümelere, özellikle bilgi ve iletişim teknolojilerinin iş süreçlerine uygulanarak, iş yapma şekillerini yeniden yapılandırması, süreçleri iyileştirmiş ve işgücü verimliliğine olumlu katkılar sağlamıştır. Bu bağlamda bilgi ve iletişim sektörünün Türkiye üzerindeki 2000 yılı sonrası etkileri incelenerek, makroekonomik etkilerin neler olduğu araştırılıp farklı bir bakış açısı oluşturulmaya çalışılacaktır. Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün Türkiye Ekonomi'si üzerindeki etkisi ve sektör yapısının geçmişten günümüze olan değişimi incelenerek araştırma sonunda bugün bilgi ve iletişim teknolojilerinin neresinde olduğumuz, güçlü yanlarımız, gelişime açık olan yönlerimizin neler olduğu paylaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
The importance and impact of the information and communication technologies sector on all world economies is increasing day by day. As it is seen in recent studies, it is seen that the information and communication technologies sector in developed countries has grown more slowly than the developing countries. This is due to the fact that developed countries have reached a certain level of competence in the field of information technologies, while in developing countries, it can be stated that infrastructure development and structural change in the sectors have gained this speed. Many developing countries recognize ICT's important contribution to efficiency and also consider it an important part of development strategies. Developments in technology supported economic development, restructuring the ways of doing business by applying information and communication technologies to business processes, in particular, improving the processes and making positive contributions to labor productivity. In this context, information and communication sector by examining the effects on Turkey after 2000, it explored what happens when the macroeconomic impact will attempt to create a different perspective. Information and communications technology sector in Turkey of impact and sector structure on the economy at the end of research examining the changes that are from the past today we where in the information and communication technologies, the strengths of our, our direction is open to development will share what is going on.