Chaotic analysis of acid rains in Turkey
Türkiye'deki asit yağmurlarının kaotik analizi
  1. Tez No: 594907
  2. Yazar: AYŞEGÜL ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA TUNÇEL MEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kaos teorisi geçtiğimiz yüzyıldan beri bilimin yeni paradigması olarak görülmektedir. Edward Lorenz'in hava sistemlerindeki kaosu tespit etmesinden sonra teorinin popülaritesi artmıştır. Kaos çok sayıda doğal sistemde gözlemlenmektedir ve başka doğal sistemlerdeki araştırmalar da devam etmektedir. Asit yağmurları doğa ve insanlar üzerinde olumsuz etkileri bulunan çevresel sorunlardan biridir ve değerleri sürekli olarak izlenmektedir. Bu çalışmada kaotik analiz yöntemleri kullanılarak Türkiye'deki asit yağmurlarının kaotik davranışın tespit edilmesi amaçlanmıştır. Yağmur suyu pH seviyesi ve sülfat/nitrat konsantrasyonları verileri Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınmıştır. Lyapunov üstelleri, faz uzayının yeniden oluşturulması, güç spektrumları ile yapılan analizler asit yağmurlarının kaotik yapısını belirlemek ve tahmin etmek için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Chaos theory is one of the new paradigms of the science since the last century. After determining chaos in the weather systems by Edward Lorenz, the popularity of the theory was increased. Chaos is observed in many natural systems and studies continue to defect chaos to other natural systems. Acid rain is one of the environmental problems that have negative effects on nature and people, and acid rain values are continuously monitored. The aim of this study is to analyze the chaotic behavior of acid rains in Turkey by using the chaotic defecting approaches. The pH level of the rain water, concentration of sulfate and nitrate data are obtained from the Meteorological Service of the Republic of Turkey. Lyapunov exponents, reconstruction of the phase space, and power spectrum analysis are employed to determine and predict the chaotic behaviors of acid rains.