Ortaokul 5.sınıf öğrencilerinin güneş, dünya ve ay konularındaki alternatif görüşlerinin tespiti
Determination of alternative opinions of 5th grade students in secondary school on sun, earth and moon topics
- Tez No: 594908
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER ŞENSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin 5. sınıf düzeyindeki astronomi konularında kavram yanılgılarına neden olan görüşlerini belirlemektir. Araştırma 2018-2019 eğitim-öğretim yılında gerçekleştirilmiş, çalışmaya katılan katılımcıların 109'u (%48,9) kadın ve 114'ü (%51,1) erkektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden özel durum çalışma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan test, alt ana maddelerle birlikte toplam 22 sorudan oluşurken veri toplama aracı açık uçlu sorular, çizimler ve önermelerden oluşmaktadır. Pilot uygulamada soruda bir önerme çıkarılmış, gerekli düzeltmeler yapılıp uzman görüşü alınarak kapsam geçerliği sağlanmış, Güneş, Dünya ve Ay kavram testine son şekli verilmiştir. Öğrencilerin vermiş oldukları yanıtlara göre cevaplar tam doğru, kısmen doğru, yanlış, sınıflandırılamayan ve yanıtsız olarak kategorize edilerek yüzdelikleri hesaplanmıştır. Öğrencilerin kavram yanılgılarına neden olan görüşleri belirlemek amacıyla veri toplama aracı olarak kullanılan kavram testinden elde edilen bulgular, bütünsel dereceli puanlandırma anahtarı (holistik rubrik) ile derecelendirilmiştir. Puanlayıcılar arası güvenirliği sağlamak için kappa istatistiği kullanılmıştır. Öğrencilerde Ay'ın ana ve ara evrelerinin birbirine karıştırılması, Güneş, Dünya ve Ay'ın dönme ve dolanma hareketleri, Güneş'in yapısı ve özellikleri, Dünya'dan bakıldığında Ay'ın hep aynı yüzeyinin görülmesi, Ay'ın atmosferi konularında alternatif görüşler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the views of 5th grade students in secondary school that cause misconceptions about astronomy at 5th grade level. The research was conducted in 2018-2019 academic year. 109 (48.9%) of the participants were female and 114 (51.1%) were male. The special case study method which is one of the qualitative research methods was used in the study. The test used in the study consists of 22 questions with sub-main items, while the data collection tool consists of open-ended questions, drawings and propositions. In the pilot application, a proposition removed from a question, necessary corrections were made and the scope validity was obtained by taking expert opinion, and the concept of the Sun, Earth and Moon concept test was finalized. According to the answers of the students, percentages were calculated by categorizing the answers as correct, partially correct, incorrect, unclassified and unresponsive. The findings obtained from the concept test which was used as a data collection tool in order to determine the students' misconceptions were graded with holistic grade scoring key (holisitic rubric). Kappa statistics were used to ensure inter-rater reliability. Among the students alternative views determined in mixing the main and intermediate phases of the Moon, the Sun, the Earth and the Moon's rotation and entanglement movements, the structure and properties of the Sun, observing the same surface of the Moon when viewed from the Earth, the atmosphere of the Moon topics.