Kılıçzâde Hakkı'ya göre peygamberlik
According to Kiliçzâde Hakki prophecy
  1. Tez No: 594930
  2. Yazar: HÜLYA ÇİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÜMİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tezde Cumhuriyet döneminin önemli isimlerinden biri olan Kılıçzâde Hakkı'nın hayatı, eserleri ve yayın hayatı içerisinde dile getirmiş olduğu görüşleri çerçevesinde onun peygamberlik hakkındaki görüşleri değerlendirilmiştir. İslâm dininin, zamanın koşulları dâhilinde nasıl yorumlanması gerektiğine dair görüşlerini beyân eden Kılıçzâde Hakkı'nın bu noktadaki fikirlerinden hareketle peygamberlik müessesesine bakışı ve bu müessesenin toplumdaki konumu – önemi hakkındaki anlayışını açıklamaya çalıştık. Nübüvvet hakkındaki düşüncelerini daha detaylı anlamlandırmak maksadıyla Kelâm literatürü içerisinde usul-i selâse başlığı altında ele alınan Allah inancı ve âhiret inancına ilişkin görüşlerine de yer verilmeye çalışılmıştır. Özellikle kendisinin İçtihat mecmuâsındaki yazıları ile Cumhuriyetin ilânı sonrasında kaleme aldığı makaleleri arasındaki anlayış farkını ortaya çıkarmak maksadıyla yer yer yazılarından özel bölümler alınarak değişen nübüvvet anlayışı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bununla beraber yazarın kitap haline getirdiği eserlerinin çok az olması ve kendisinin düşüncelerine gazete yazılarından ulaşmak zorunda kalmamız hasebiyle eldeki kaynaklar doğrultusunda konuya dair fikirleri tespit edilmeye gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study evaluated Kılıçzade Hakkı's views on prophecy, who is one of the very famous names of Republican Period under the light of his life, works and publications showing his views on this issue. It is aimed to explain his general overview of prophethood and the establishment position and importance of it in society by examining his ideas offered about how Islamic Religion take shape in terms of the time required. In order to make more detailed interpretation about his thoughts of prophecy, the author's views about belief in God and belief in the Hereafter that are discussed under three main headings within the kalam literature are evaluated. Especially, it is intended to refer his changing understanding of prophecy by taking special sections from his writings in journal with the case law and his articles after the proclamation of the republic that reveal the difference between the concepts.