Intergroup forgiveness in the context of Turkey
Türkiye bağlamında gruplar arası affetme
- Tez No: 594929
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU CİNGÖZ ULU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Gruplar arası affetme kavramı özellikle son yıllarda ortaya çıkan çatışma ortamlarını, ya da geçmişten gelen çatışmalı durumları çözmek ve uzlaşmaya varmanın temellerini anlamak amacıyla ortaya atılmıştır. Gruplar arası affetmenin dinamiklerini Türkiye bağlamında incelemek bu çalışmanın temel amacıdır. Bu bağlamda, gruplar arası affetme kavramı Türkiye örnekleminde, çoğunluk olan Türkleri ve Türklerle çatışma içinde bulunan azınlıklar olan Ermeniler ve Kürtleri kapsayacaktır. İlk olarak, farklı gruplardan insanların çatışma içinde bulunulan grupları affetmeye yönelik fikirlerini anlamak amacıyla bahsi geçen üç gruptan insanlarla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. İkinci olarak ise, dış grupları affetme isteği ve bunun olası öncülleri niceliksel bir yaklaşımla araştırılmıştır. Bağımlı değişkenin çatışma içinde olunan dış grubu affetme isteği, bağımsız değişkenin etnik grubu yüceltme, aracı değişkenlerin ise küçümseme ve grup içi tarihsel anlatılarının savunulması (yerleşik anlatının kapanmışlığı, YAK) olduğu mevcut çalışmada, gruplar arası temas ve etnik kimlikle özdeşimin gücü kontrol değişkenleri olarak ele alınmıştır. Önerilen model, hem Ermeniler ve Türkler bağlamında, hem de Kürtler ve Türkler bağlamında test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of intergroup forgiveness has recently been put forward mainly to understand emerging conflicts coming from the past and to and understand and examine the bases of reconciliation. The primary aim of this study is to examine the roots of intergroup forgiveness in Turkey. Within this context, in the present study, willingness to forgive outgroups is investigated –for Turks as ethnic majority group and Armenians and Kurds as the minority groups. First, a series of in-depth interviews with people from the three groups mentioned above are conducted to understand the ideas of different group members in terms of forgiving the outgroups with whom they conflict. Secondly, the willingness to forgive the outgroups and their possible antecedents are examined from a quantitative approach. In this correlational study, where willingness to forgive outgroups is the outcome variable, ethnic glorification is the predictor variable, the contempt, and defense of ingroup historical narratives (Firmly Entrenched Narrative ClosurE, FENCE) are mediators, and intergroup contact and the strength of ethnic identity are control variables. The proposed model is tested for Armenians and Turks, as well as Kurds and Turks.