Abdullah Cevdet'in musiki ile tedavi adlı eserinin değerlendirilmesi
A review of 'musiki ile tedavi (music therapy)' by Abdullah Cevdet
- Tez No: 595076
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Müzik, doğal olmasının yanı sıra insan doğasındaki duyguları da yansıtmaktadır. Güzel sanatlar alanında önemli bir yeri olan müzik, insan ruhu ile de bütünleşerek insan duyguları üzerinde etkide bulunmaktadır.İnsanlar müziği hem sevinçli, hem de hüzünlü olduğu zamanlarda dinlerler. Bazı zamanlarda da dinlenmek amacıyla müzik dinlerler. Aynı şekilde müzik, tedavi amacı ile de kullanılmaktadır. Müziğin insanların psikolojileri üzerinde etkisi olduğu bilinmekte ve çeşitli tedavilerde kullanıldığı görülmektedir. Müzik, Selçuklu ve Osmanlılar döneminde hekimler aracılığı ile tedavi yöntemi olarak kullanılmış ve bununla kalmayıp darüşşifalara girerek kurumsallaşmıştır. Tedavide kullanılan müzik, her hastalığın tedavi yöntemine göre uygun bir ritim, söz, müzik dizisi belirler. Yapılan araştırmalar biyolojik kökenli hastalıklarda bile müzik ile tedavinin kullanıldığını ve fayda sağladığını göstermektedir. Abdullah Cevdet tarihimizde hastalıkların tedavisinde Musikiyi kullanan doktorlarımız arasındadır. Bu araştırmada, musikinin tedavi sürecinde kullanılmasına yönelik olarak Dr. Abdullah Cevdet'in kaleme aldığı“Musiki İle Tedavi”eserinin incelenmesi yapılacaktır. Bu amaca yönelik olarak, musikinin hangi tedavilerde kullanıldığı ve kullanım alanları belirtilerek alan yazına katkı sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aside from being natural, music reflects the natural human emotions, as well. Music, an important component of fine arts, affects emotions by mingling with human spirit. People listen to music when they are either sad or happy. In similar vein, music is used for treatment, as well. Having known the fact that it has positive effects on human psychology, music has been used in various treatments. Music was used as a method of treatment in Seljuq and Ottoman age; moreover, it was institutionalized when adopted by hospitals (Dar al-Shifa). The music used for treatment sets the corresponding rhythm, lyrics and melody pattern considering the particular treatment methodology of the disorder. The studies show that music therapy has been used and worked, even, with biological originated disorders. Abdullah Cevdet is one of our first doctors to use music as a health care. The study will present a review of“Music Therapy”written by Dr. Abdullah Cevdet to describe the use of music during the treatment. To this end, it is aimed to contribute to the literature by investigating which disorders music is used against.