Toprağa arbusküler mikorhizal fungus uygulamasının Leptinotarsa decemlineata Say.(Coleoptera:Chrysomelıdae)'nın gelişmesi ve üremesi üzerine etkisi
The effects of arbuscular mycorrhizal fungi on development and reproduction of Leptinotarsa decemlineata Say. (Coleoptera:Chrysomelidae)
- Tez No: 595163
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ATLIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Leptinotarsa decemlineata patatesin en önemli zararlılarından biridir. Kimyasal ilaçlara dayanıklılık geliştirebilme yeteneği nedeniyle bu ilaçların zararlıyla mücadelede uzun süreli (sürdürülebilir) bir çözüm sağlayamadığı ve alternatif yaklaşımlara gereksinim duyulduğu açıktır. Simbiyotik arbusküler mikorhizal funguslar (AMF) topraktaki mikrobiyal biota içinde bitkilerin gelişimini ve mineral alımını etkileyen anahtar mikrobiyal etmenlerdir. Bitkilerin daha iyi bir kök sistemi oluşturmalarına, düşük konsantrasyondaki mobil iyonların alımına, topraktaki besin döngüsünün iyileşmesine, bitkilerin abiyotik ve biyotik stres faktörlerine toleranslarını arttırmalarına ve toprak strüktürü kalitesinin artmasına yol açtığı bilinmektedir. Bu özellikleriyle AMF uygulamasının ekolojik yada organik üretim sistemlerinde bitkilerin optimal mineral dengeye ulaşmalarına katkı sağlayabileceği, böylece bitkilerin daha iyi gelişmesine ve herbivor böceklere toleransının ve direncinin artmasına yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışma ile AMF uygulamasının patates bitkisinin L. decemlineata'ya toleransını ve direncini arttırmada etkili olup olmayacağının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma 252C sıcaklık, %6010 orantılı nem ve 16 saat aydınlatma koşullarına sahip iklim odasında yürütülmüş, Rhizophagus irregularis ve Funelliformis mosseae AMF izolatları, kimyasal gübre ve kontrol uygulamasına tabi tutulmuş Vangogh patates çeşidi üzerinde L. decemlineata'nın gelişme ve üremesi belirlenmiştir. Çalışma sonucunda AMF uygulamasının zararlının gelişme ve üremesi üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Elde edilen verilerden yaşa bağlı iki eşeyli yaşam çizelgesi analizi ile yaşam çizelgesi parametreleri oluşturulmuştur. AMF uygulanmış bitkiler üzerinde elde edilen net üreme gücü (R0), kalıtsal üreme yeteneği (r) ve artış sınırı (λ) değerleri kimyasal gübre uygulanmış bitkiler üzerinde elde edilenden daha düşük bulunmuştur
Özet (Çeviri)
Leptinotarsa decemlineata, is one of the most destructive and devastating insect pest of potato and, is notorious for its ability to develop resistance to a wide variety of chemicals. Chemical control has not provided long-term solution to the problems created by CPB until now, and alternative approaches are inevitable. Soil microorganisms are an important factor in soil fertility and the health of plants. Symbiotic Arbuscular Mycorrhizal fungi (AMF) form a key component of the microbial populations influencing plant growth and uptake of nutrient. By improving rooting and plant establishment, enhancing uptake of low mobile ions, improving nutrient cycling, enhancing plant tolerance to biotic and abiotic stress factors and enhancing quality of soil structure, AMF may be a useful tool to achieve an optimal nutrient balance that results in both good plant growth and resistance to herbivory in ecologically sound crop management systems. The overall objective of this research is to determine if Arbuscular Mycorrhizal fungi (Rhizophagus irregularis and Funelliformis mosseae) increases potato tolerance to Leptinotarsa decemlineata. Study was carried out at 242C, 6010 % RH, and a photoperiod of 14:10 (L:D) h in climate room. Development and reproduction L. decemlineata were investigated on potato plants of cultivar Vangogh treated with arbuscular mycorrhizal fungi (AMF) and synthetic fertilizer, and untreated plants of the same cultivars. Results showed that, arbuscular mycorrhizal fungi (AMF) affected development and reproduction the pest. The life history raw data were analyzed using the age-stage, two-sex life table. The net reproductive rate (R0), intrinsic rate of increase (r) and finite rate of increase (λ) valuse obtained on pants treated with AMF were lower than thats of plants treated with synthetic fertilizer.