Yenidoğan hiperbilirubinemisinin fototerapi ile tedavisinde çeşitli tedavi yöntemlerinin karşılaştırılması
A Comparison of the effectiveness of various phototherapy methods in the management of neonatal hyperbilirubinemia
  1. Tez No: 59518
  2. Yazar: ÜMİT SARICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Hiperbilirubinemi, yenidoğan bebeklerde çok sık karşılaşılan, kalıcı beyin hasan ve kernikterus riski nedeniyle büyük önem taşıyan bir sorundur. Fototerapi, hiperbilirubinemi tedavisinde en yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemidir. Bu çalışma, farklı dalga boyu ve inradians özelliklerine sahip, uygulama şekilleri değişik, beyaz ve özel mavi ışık gibi konvansiyonel ve fiberoptik fototerapi ile fototerapi karyolası gibi yeni fototerapi yöntemlerini karşılaştırarak yan etkileri az ve kullanımı kolay en etkili fototerapi yöntemini araştırmak amacıyla yapıldı. Miadında, doğum ağırlığı 2500 gramın üzerinde olan, muayenesinde herhangi bir patoloji saptanmayan, sağlıklı, nonhemolitik indirekt hiperbilirubinemili 250 yenidoğan, eşit sayıda 5 ayrı grupta, rastgele seçilen farklı tedavi yöntemleri ile tedavi edildi. Grup l'e üstten konvansiyonel özel mavi ışık ve alttan fiberoptik fototerapi ile iki yönlü, Grup N'ye özel mavi ışığa benzeyen, fakat hafif geniş spektrumu olan mavi ışık içeren fototerapi karyolasında alttan, Grup lir© konvansiyonel özel mavi ışık ile üstten, Grup IV'e konvansiyonel beyaz ışık (gün ışığı) ile üstten, Grup Ve de fiberoptik fototerapi ile sadece alttan, sürekli fototerapi uygulandı. Gruplar, ilk 24 saatlik tedavi sonundaki bilirubinemide azalma miktarı ve oranı ile tedavi sonundaki bilirubinemideki azalma miktarı ve oranının fototerapi süresiyle ilişkisi açısından karşılaştırıldığında, gruplar arasında tedavide etkinlik sıralamasının, en etkiliden daha az etkiliye doğru, sırasıyla Grup I, Grup II ve III, Grup IV, Grup V şeklinde olduğu saptandı. Sonuç olarak; term bebeklerde hiperbilirubineminin fototerapi ile tedavisinde fiberoptik fototerapinin ilk tercih edilecek fototerapi seçeneği olmadığı, konvansiyonel özel mavi ışık ile üstten veya özel mavi ışığa benzer ışık ünitesi içeren fototerapi karyolası ile alttan fototerapinin, geniş spektrumlu konvansiyonel beyaz ışık ile fototerapiye göre daha etkili olduğu ve hızlı ve etkili bilirubin azalması istenen durumlarda ise özel mavi ışık ve fiberoptik fototerapi kombinasyonu ile iki yönlü fototerapi uygulanması gerektiği kanısına varıldı. 35
Özet (Çeviri)
SUMMARY A Comparison of the Effectiveness of Various Phototherapy Methods in the Management of Neonatal Hyperbilirubinemia Hyperbilirubinemia is a matter of great concern in newborn babies as it is commonly encountered and carries the risks of permanent brain damage and kernicterus. Of the various treatment modalities, phototherapy is the one most commonly used in the treatment of neonatal hyperbilirubinemia. In this study, it was aimed to determine the most effective and practical phototherapy method having the least side effects by comparing the conventional overhead phototherapy systems with white and special blue lamps and newer ones such as; phototherapy crib and fiberoptic phototherapy of which all differ in features of wavelength, irradiance and administration. Two hundred and fifty full-term healthy newborn infants with nonhemolytic indirect hyperbilirubinemia and without any local or systemic illness, randomly and equally divided into five groups were treated with one of the five phototherapy methods. In Group I, double phototherapy with conventional special blue light above, and fiberoptic phototherapy beneath the newborn was administered. In Group II, babies were treated over a blue light phototherapy unit which is placed in a crib and is very similar to, but has a little wider emmission spectrum than special blue light. Conventional overhead phototherapy with special blue light and daylight was administered to babies in Groups III and IV, respectively. Babies in Group V were only given fiberoptic phototherapy on top of a fiberoptic phototherapy pad. According to the decrease in bilirubin concentration after 24 hours of phototherapy, the percentage daily decline rate and the overall percentage decline rate, the success in treatment efficacy was detected in Groups I, II and III, IV, V, successively. In conclusion, fiberoptic phototherapy should not be the treatment of choice in the therapy of hyperbilirubinemia of term newborns. Conventional overhead phototherapy with special blue light or phototherapy in the phototherapy crib containing blue light very similar to special blue light should be preffered to conventional overhead daylight phototherapy with wide-spectrum. In cases which rapid and effective bilirubin decline is desired, double phototherapy with a combination of special blue light and fiberoptic phototherapy should be administered. 36